Wielu pracodawców aktywnie współtworzy przyszły rynek pracy, dbając o zawodowe przygotowanie przyszłych pracowników nie tylko pod kątem potrzeb swoich firm, ale również prowadząc działania o szerszym zasięgu – pomagając młodym osobom pozyskać kompetencje wymagane przez rynek. Właśnie ta grupa firm zapraszana jest do udziału w konkursie Pracodawca Jutra, który od trzech lat organizuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Konkurs Pracodawca Jutra ma na celu upowszechnianie dobrych praktyk przedsiębiorstw w zakresie współpracy z edukacją  i wyróżnienie odpowiedzialnych społecznie firm, które przede wszystkim dbają o edukację praktyczną uczniów i studentów.

 

- Widzimy potrzebę łączenia świata przedsiębiorców z sektorem edukacji tak, aby szkoły średnie i wyższe oraz uczniowie i studenci wiedzieli, kogo potrzebują przedsiębiorcy do pracy. Bez szerokiego udziału przedsiębiorców nie może być mowy o wysokiej jakości kształcenia na potrzeby rynku pracy. Dobrze przygotowani do pracy absolwenci szkół to cel przedsiębiorców. Poprzez konkurs „Pracodawca Jutra” promujemy tych przedsiębiorców, którzy już takie działania z sukcesem realizują: organizują programy stażowe, programy praktyk, prowadzą warsztaty na uczelniach lub w inny sposób spotykają się z młodymi ludźmi, aby opowiedzieć im o specyfice pracy w danej branży lub na danym stanowisku pracy – podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak – Prezes PARP. Laureatami konkursu mogą się stać przedsiębiorcy, którzy mogą pochwalić się najbardziej przemyślanymi działaniami z obszaru employer brandingu adresowanymi do uczniów, studentów lub absolwentów. Pracodawcy ubiegający się o wyróżnienie w konkursie muszą wykazać, że podejmowane przez nich działania mają charakter kompleksowy, a udział w nich  przyczynia się do zwiększenia kompetencji młodych osób w określonym obszarze.

W trakcie trzyletniej historii trwania konkursu do PARP wpłynęło blisko 300 zgłoszeń. W dwóch poprzednich edycjach tytuł Pracodawcy Jutra otrzymało 19 firm. W trzeciej edycji konkursu Jury nagrodziło 7 firm. Podczas Gali konkursu Pracodawca Jutra 2015, która odbyła się w siedzibie PARP w dniu 10 grudnia br. nagrodzeni zostali:

· PCC Rokita S.A., firma działająca w branży chemicznej, która od wielu lat współpracuje ze szkołami oraz uczelniami a także działa na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy.

· Eaton Automotive Systems Sp. z o.o., producent z branży zarządzania energią. Tę firmę Jury konkursu doceniło za kompleksowość i różnorodność przedsięwzięć prowadzonych wspólnie ze szkołami technicznymi i uczelniami.

· PGNiG Termika S.A., firma z branży energetycznej, która od 10 lat swoje działania kieruje do wchodzących na rynek pracy uczniów, studentów i absolwentów.

· Wielton S.A.,  największy w Polsce producent i sprzedawca naczep i przyczep, a także zabudów na samochody ciężarowe, który realizuje działania na rzecz gimnazjalistów, studentów oraz absolwentów studiów oraz posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadany przez Ministerstwo Gospodarki.

· Ericpol, firma inżynierska działającą na międzynarodowym rynku ICT, która stworzyła Ericpol Science Ecosystem – platformę współpracy z uczelniami wyższymi oraz otoczeniem naukowym, mającą na celu połączenie teorii naukowych z praktyką produkcji i rozwojem niezbędnego  oprogramowania.

Wśród laureatów konkursu Pracodawca Jutra 2015 znalazły się również dwie firmy z sektora MSP - BLStream, firma z branży informatycznej ze Szczecina, oraz Biuro Rachunkowe BIUREX Sp. z o.o. z Kielc.

W trakcie Gali zaprezentowane zostały również firmy, które przystąpiły do Europejskiego Sojuszu na rzecz Przygotowania Zawodowego (European Alliance for Apprenticeships – EAfA).

Czytaj: Studenci: programy studiów są ubogie w edukację praktyczną

Sojusz to nieformalna platforma łącząca rządy z innymi interesariuszami, których celem jest podniesienie jakości, podaży i wizerunku praktyk zawodowych w Europie. Do sojuszu mogą przystąpić przedsiębiorstwa, ale też partnerzy społeczni, izby handlowe, przemysłowe
i rzemiosła, dostawcy usług edukacyjnych, a także regiony i organizacje młodzieżowe.

Firmy, które przystąpiły do sojuszu w 2015r. to: Carrefour Polska, Cemex, PGNiG Termika i Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Europejski Sojusz na rzecz Przygotowania Zawodowego (EAfA) jest częścią strategii UE zajmującej się problemem bezrobocia wśród młodzieży i dostarczeniem umiejętności niezbędnych do zapewnienia zrównoważonego wzrostu i miejsc pracy.