ZUS, przy wyliczaniu emerytury, sumuje okresy zatrudnienia w krajach unijnych i w Polsce. Osoby, które mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych za granicą, mogą pobierać go przez trzy miesiące w Polsce.
Aby mieć prawo do zagranicznych świadczeń, trzeba gromadzić dokumenty potwierdzające zatrudnienie w państwie unijnym. Na podstawie danych GUS można szacować, że w państwach UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii) i Szwajcarii pracę, od czasu naszego przystąpienia do UE, podejmowało około 2 mln Polaków. Jeśli byli legalnie zatrudnieni, ZUS, wyliczając im emeryturę, a wojewódzki urząd pracy zasiłek dla bezrobotnych, uwzględnią okres pracy i ubezpieczenia za granicą.
Osoby pracujące w krajach UE, które tam odprowadzają składki na emeryturę, nabywają prawo do tego świadczenia w tych krajach. Tak wynika z tzw. koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. Wysokość emerytury zależy od tego, w jakim kraju był zatrudniony Polak, jakie odprowadzał składki i jak długo pracował za granicą.

Gazeta Prawna, 8 kwietnia 2009 r., Paweł Jakubczak