Informację na temat kontroli wypłat wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy – priorytetowego zadania PIP – przedstawiła Halina Tulwin, dyrektor Departamentu Prawnego. Poinformowała, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. inspektorzy pracy przeprowadzili 53,5 tys. takich kontroli. Ujawniły one różnego rodzaju naruszenia przepisów w sferze świadczeń przysługujących za pracę u prawie jednej czwartej pracodawców.
Zestawienie wyników kontroli przeprowadzonych przez PIP od stycznia do lipca br. z wynikami porównywalnej liczby kontroli przeprowadzonych w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2011 r. wykazało wzrost o 21 proc. liczby przypadków niewypłacenia pensji w kontrolowanych zakładach oraz wzrost o 39 proc. kwoty niewypłaconych świadczeń pieniężnych. Inspektorzy pracy wyegzekwowali w br. należności na kwotę 40,2 mln zł dla 42,8 tys. pracowników.
Kontrole wykazały, że przyczyn stwierdzanych nieprawidłowości – prócz braku środków finansowych na wypłaty oraz nieznajomości obowiązujących przepisów - należy upatrywać również w rozbieżnościach w zakresie interpretacji przepisów prawa pracy określających zasady wypłaty świadczeń pracowniczych. Halina Tulwin przedstawiła wnioski de lege ferenda Inspekcji w tym zakresie.
Działalność kontrolną Państwowej Inspekcji Pracy w dziedzinie przestrzegania przez agencje zatrudnienia przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w latach 2008 – 2011 przybliżył posłom Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia. PIP skontrolowała w tym okresie 1342 podmioty świadczące usługi z zakresu agencji zatrudnienia, co stanowi 38 proc. ogólnej liczby ok. 3,5 tys. zarejestrowanych w Polsce agencji. Wyniki kontroli wskazują na stopniową poprawę stanu przestrzegania przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Od kilku lat obserwuje się systematyczny spadek odsetka kontrolowanych podmiotów, które dopuściły się naruszenia zasad prowadzenia agencji zatrudnienia.
Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Leszek Zając zapoznał członków komisji z oceną zagrożeń stwarzanych przez amoniakalne instalacje chłodnicze w różnych branżach na podstawie kontroli PIP, natomiast dyrektor Departamentu Prewencji i Promocji Krzysztof Kowalik omówił wyniki 3-letniej kampanii informacyjno-prewencyjnej inspekcji pracy: „Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – upadki, poślizgnięcia”.