Nowelizacja wprowadzająca do Kodeksu pracy zakaz pracy w handlu weszła w życie 26 października 2007 r., a pierwszym dniem objętym zakazem był dzień Wszystkich Świętych 1 listopada 2007 r. Mija więc dokładnie 10 lat od wprowadzenia tej regulacji.

 

Zgodnie z art. 151(9a) § 1 praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Warto podkreślić, że przepis ten nie wprowadził wprawdzie zakazu handlu w tych dniach, ale ograniczył zatrudnianie pracowników w placówkach handlowych, co w praktyce w przypadku dużych sklepów i galerii handlowych, jest tożsame.

 

Inaczej jest w przypadku małych sklepów – pracownik 1 listopada nie może przyjść do pracy, ale często za ladą staje sam właściciel, dozwolona jest bowiem praca świąteczna wykonywana przez osoby nieposiadające statusu pracownika.

 

Jednocześnie trzeba podkreślić, że zawieranie z pracownikami umów cywilnoprawnych w celu wykonywania pracy w święta może zostać uznane za wykroczenie przeciw prawom pracownika (art. 281 k.p.), a umowy takie zakwalifikowane jako umowy uzupełniające umowę o pracę. Co równie ważne, zgoda pracownika na wykonywanie pracy świątecznej nie ma znaczenia prawnego, a w szczególności nie uchyla zakazu.

 

Oprócz 1 listopada, placówki handlowe będą ponownie zamknięte w listopadzie jeszcze jeden raz, w dniu 11 listopada, a poza tymi dwoma dniami również:

– 1 stycznia,

– 6 stycznia - Święto Trzech Króli (od 2011 r.),

– pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy,

– 1 i 3 maja,

– pierwszy dzień Zielonych Świątek,

– dzień Bożego Ciała,

– 15 sierpnia,

– 25 i 26 grudnia.

Agnieszka Matłacz