Pracodawcy skarżą się na coraz większe problemy w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. W ostatnich latach szczególnie we znaki daje się brak doświadczonych pracowników fizycznych. 

Badanie Niedobór Talentów 2015, przeprowadzone przez ManpowerGroup, objęło ok. 750 menedżerów ds. rekrutacji. Okazało się, że problem niedoboru talentów narasta, a liczba pracodawców, którzy mają trudności z pozyskiwaniem pracowników, jest najwyższa od czterech lat.

Wśród przebadanych pracodawców blisko połowa (41 proc.) deklaruje kłopoty w znalezieniu pracowników posiadających kompetencje niezbędne na danym stanowisku. W porównaniu z rokiem poprzednim odsetek firm zmagających się z tym wyzwaniem wzrósł o 8 punktów procentowych. Wynik dla Polski jest wyższy zarówno od średniej globalnej, która wynosi 38 proc., jak i od średniej dla regionu Europy Środkowej i Wschodniej, która wynosi 32 proc.

W Polsce niezmiennie najtrudniej pozyskuje się wykwalifikowanych pracowników fizycznych. W ciągu ośmiu lat prowadzenia badania w naszym kraju prawie zawsze rozpoczynali oni listę i tylko raz, w 2012 r., zajęli na niej drugą pozycję. To grupa zawodowa, w skład której wchodzą m.in. mechanicy, elektrycy, hydraulicy, spawacze, stolarze, kucharze, drukarze, murarze, cieśle, monterzy, itp.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 25 maja 2016 r.