Jak poinformował rzecznik łódzkich strażaków kpt. Arkadiusz Makowski, poszczególne sektory "Bezpiecznego Domu" przybliżą wszystkie obszary strażackiej działalności: ratownictwo medyczne, wysokościowe, techniczne, chemiczno-ekologiczne oraz działania ratowniczo-gaśnicze i poszukiwawczo-ratownicze wraz z psami.

W każdym z nich będzie można obejrzeć nowoczesny sprzęt i specjalistyczne samochody strażackie. Łodzianie zobaczą m.in. do czego służy kabina do dekontaminacji, w jaki sposób neutralizuje się substancje ropopochodne czy jak uwalnia się osoby uwięzionej we wraku samochodu. Nie zabraknie pokazów psów ratowniczych i udzielania pierwszej pomocy.

"Strażacy pokażą też m.in. jak gasić pożar oleju na kuchni, czy palący się telewizor, a w strefie wysokościowej zademonstrują jak pomagają osobom uwięzionym na wysokości" - zapowiada Makowski.

Pokazom towarzyszyć będą atrakcje dla najmłodszych. Dzieci, pod okiem ratowników,

będą mogły sprawdzić swoje umiejętności na ściance wspinaczkowej, a także spróbować swoich sił w konkursie sprawnościowym i poczuć się jak strażacy w akcji. Ich zadaniem będzie jak najszybsze pokonanie toru przeszkód; będą musiały m.in. przejść przez tunel, założyć strój i hełm strażacki oraz trafić do celu strumieniem wody.

Podczas akcji zaplanowano także pokazy filmów o zagrożeniach pożarowych w domu m.

in. "Rozwój pożaru w mieszkaniu" czy "Nie dla czadu". Dorośli będą mogli uzyskać poradę prawną w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a najmłodsi dowiedzą się jak uniknąć pożaru w domu i jak wezwać pomoc.

Tematem przewodnim akcji będzie czujka dymu, czyli urządzenie, które ostrzega przed zagrożeniem. Będą one losowane wśród odwiedzających strażackie miasteczko. Imprezie przez cały dzień towarzyszyć będą występy artystyczne.