Grudniowe wydanie Personelu Plus już w sprzedaży! W tym miesiącu tematem przewodnim numeru są trendy na rynku pracy versus zarządzanie personelem. Proponujemy Państwu ciekawe artykuły oraz opinie praktyków przepowiadające co czeka HR-owców w 2015 r. oraz podsumowujące rok 2014. Niewątpliwie przyszedł czas na profesjonalny HR!

W numerze podsumowujemy również 25 lat HR w Polsce oraz przedstawiamy obszar HR jako źródło kreatywności organizacji. Zwracamy również uwagę na wolontariat podkreślając, że przyszedł czas biznesu i pomagania. Zachęcamy również do lektury zapisu debaty „Jak wspólnie wspierać młodych wchodzących na rynek pracy?”. Podpowiadamy jaki wpływ mają benefity na zaangażowanie oraz jak skutecznie zarządzać wiekiem a także przedstawicielami pokolenia Y. Przyglądamy się również bliżej różnym aspektom motywacji i piszemy o technologiach w służbie HR-u. Ci, którzy zaś zastanawiają się co nas czeka w prawie pracy i wynagrodzeniach w 2015 r. polecamy lekturę działu „Prawo”.

Wraz z grudniowym numerem miesięcznika zachęcamy do zapoznania się z kwartalnikiem „Rynek konferencji i szkoleń”, a w nim m.in. czym jest, a czym nie jest gamifikacja.

Zapraszamy na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321

Spis Treści:

Dział: Temat numeru

Trendy na rynku pracy a zarządzanie personelem

Problematyka zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL) zbyt rzadko jest analizowana z perspektywy sytuacji istniejącej na rynku pracy. Jakie są relacje między wybranymi trendami występującymi na rynku pracy a problemami, które może to wywoływać w obszarze ZZL?

Kogo i jak chcemy rekrutować?

Podejmując decyzję o rozpoczęciu rekrutacji, a co za tym idzie – publikacji ogłoszenia, należy zadać sobie kilka pytań w celu zdiagnozowania obecnej sytuacji firmy. Kluczem do późniejszego sukcesu jest dobre przygotowanie – zebranie jak największej ilości informacji na temat potrzeb organizacji.

25 lat HR W Polsce

Mija 25 lat od zmiany ustrojowej i symbolicznego początku HR w Polsce. Nie mam jednak nastroju jubileuszowego. HR w Polsce jest ciągle bardzo młody – więcej wyzwań przed nami niż zdobytych przez te ćwierć wieku sukcesów i osiągnięć.

HR jako źródło kreatywności organizacji

Rozwój innowacyjności organizacji jest jednym z trzech największych wyzwań stojących przed osobami zarządzającymi dużymi przedsiębiorstwami. Jest to kluczowy wskaźnik wzrostu przedsiębiorstwa.

Czas biznesu, czas pomagania

Prezesi największych firm w Polsce, tak samo jak każdy z nas, zmagają się z brakiem czasu. Czym dla nich jest udział w Koalicji „Prezesi-wolontariusze 2011”? Dlaczego warto angażować się społecznie i jakie ma to znaczenie dla zarządzania zasobami ludzkimi i firmą?

Kierunki w biznesowym coachingu i mentoringu

Z roku na rok organizacje kładą coraz większy nacisk na rozwój kapitału ludzkiego. Stawiają środowisku HR coraz większe oczekiwania i wyzwania w zakresie stałego podnoszenia wiedzy eksperckiej oraz kompleksowości i komplementarności realizowanych działań. W pewnym sensie jest to tendencja nadrzędna, zawierająca mniejsze, specyficzne trendy.

Dział: Ludzie i Wydarzenia

Jak wspólnie wspierać młodych wchodzących na rynek pracy?

Tworzenie narzędzi, które ułatwią młodym wejście na rynek pracy, jest w grupie strategicznych wyzwań, które zdecydują o kondycji polskiej gospodarki. Potrzebne jest tu partnerstwo pracodawców z instytucjami odpowiedzialnymi za edukację i rynek pracy.

Nowy wymiar HR

W jaki sposób budować środowisko pracy odpowiadające pracownikom przyszłości? Czy idee zarządzania powstałe dawno temu przystają do dzisiejszego dynamicznego środowiska biznesowego? Za nami siódma już edycja konferencji „Rozwiązania HR”.

Twórz zwyciężające zespoły!

11 firm zostało nagrodzonych tytułem Najlepszy Pracodawca 2014 podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 października 2014 r. W Polsce była to już dziewiąta edycja badania Aon Hewitt. Aby znaleźć się na liście Najlepszych Pracodawców, wskaźnik zaangażowania w badanej organizacji musi osiągnąć poziom 65 proc.

Wpływ benefitów na zaangażowanie

Z najnowszego badania MetLife Employee Benefits Trends Study (EBTS) wynika, że zaledwie 29 proc. badanych pracowników wskazuje obecne miejsce pracy jako idealne, a tylko 44 proc. respondentów w Polsce czuje satysfakcję z wykonywanej pracy, przy czym zaledwie 24 proc. osób twierdzi, że ich poziom wynagrodzenia jest na prawidłowym poziomie.

Dział: Raport

Traktuj ich sprawiedliwie, zaoferuj coaching i wsparcie…

Jakie właściwie jest pokolenie Y w Polsce? Czy jego przedstawiciele różnią się od swoich rówieśników z innych zakątków świata? Jak ich przyciągnąć, zmotywować, tak by zyskać efektywnych, lojalnych pracowników? Odpowiedzi na te pytania przynoszą wyniki raportu „Gen Y and the world of work” przeprowadzonego przez Hays w 13 krajach na całym świecie.

Dział: HRM

Motywacja nieustanna

Nikt nie idzie rano do pracy, bo ma jakiś profil osobowości. Idziemy dzięki naszym motywacjom albo bo musimy. Motywacja ma kluczowe przełożenie na podejmowanie działania, co z kolei przekłada się na produktywność i proaktywność. Dobre wyniki w biznesie zależą od energii, z jaką ludzie pracują, i to właśnie dlatego motywacja powinna się znaleźć na agendzie każdego zarządu firmy, a nie tylko same wyniki bądź ich brak.

Technologia w służbie HR-u

Portale samoobsługowe pozwalają na znaczne obniżenie kosztów związanych z obsługą procesów kadrowych i cieszą się szczególną popularnością w organizacjach zatrudniających dużą liczbę pracowników. Czy nie jest jednak tak, że mimo iż wykazujemy pewne oszczędności, tracimy na nieoptymalnym wykorzystaniu portalu pracowniczego?

Niedoceniane zarządzanie wiekiem – u progu wielkiego problemu

Są w HR obszary lekceważone, np. zarządzanie wiekiem. Niby trochę modne, niby się o nim pisze, ale w rzeczywistości jest jeszcze traktowane jak fanaberia. Kwestia wieku w firmie już wkrótce może się okazać jednak dużym problemem.

Dział: Edukacja i rozwój

Z korporacji do małej firmy

Wartość menedżerów w wieku około 50 lat, którzy z różnych powodów opuścili szeregi korporacji, jest często niedoceniana. Jeśli jednak niosą ze sobą zestaw dobrych praktyk, szeroką znajomość rynku oraz wiedzę, której uczy korporacja, mogą przynieść małej firmie wielkie korzyści. Przekonało się o tym Wheel Systems działające na niełatwym rynku bezpieczeństwa IT.

Dział: Prawo

Wynagrodzenia w 2015 r.

Przełom roku dla pracodawców wiąże się ze zmianą wysokości wynagrodzeń pracowniczych. Zmiany te obejmują wysokość wynagrodzenia minimalnego i składników wynagrodzeń obliczanych proporcjonalnie do tego wynagrodzenia (m.in. odprawy czy dodatki za pracę w nocy). Co nas czeka w nadchodzącym roku?

Serwis Prawa Pracy i - pytania i odpowiedzi Ubezpieczeń Społecznych

rynek konferencji i szkoleń

Talenty zaczynem rozwoju Grupy Sanofi

Myśląc o zapewnieniu firmie kompetentnej kadry menedżerskiej na przyszłość, w Grupie Sanofi wdrożono kompleksowy proces zarządzania talentami. Pierwsza edycja procesu ruszyła w 2010 r. Starano się, by program miał podobną formę we wszystkich krajach, w których działały firmy Grupy.

Poradnik rekrutera – fakty i mity pracy w telecentrum

Rynek call center stał się w XXI w. najszybciej rozwijającą się branżą w Polsce. Po usługi call center sięga coraz więcej firm, które codziennie zmagają się z bardzo dużym zapotrzebowaniem na pracowników: konsultantów telefonicznych, specjalistów ds. sprzedaży telefonicznej, telemarketerów, którzy to właśnie stoją za sukcesem danego call center.

Gamifikacja – czym jest, a czym nie jest

W mediach coraz częściej pojawia się tematyka gamifikacji. Mówi się o zastosowaniu tego sposobu działania w projektowaniu systemów motywacyjnych, sprzedaży i marketingu oraz oddziaływań mających na celu zmianę ludzkich zachowań na bardziej prozdrowotne czy prospołeczne.