W pierwszej kolejności szkolenia miałyby objąć grupę osób powyżej 45. roku życia. – Kwestie doszkalania, kształcenia ustawicznego oraz przekwalifikowywania mają istotne, jeśli nie fundamentalne znaczenie w kontekście podnoszenia wieku emerytalnego – podkreślają eksperci Pracodawców RP - Dłużej będziemy pracować, trzeba więc odpowiednio zadbać o swoje kompetencje i umiejętności.

Fundusz na początku mają zasilić środki Funduszu Pracy (w wysokości 250 mln zł) oraz pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego. Docelowo ma jednak funkcjonować w oparciu o składki, jakie płacą przedsiębiorcy na Fundusz Pracy.

Eksperci Pracodawców RP podkreślają jednak, iż konieczne jest zapewnienie odpowiedniej kontroli partnerów społecznych nad KFS, aby nie dopuścić do zamrażania tych pieniędzy, tak jak dzieje się to dziś w przypadku Funduszu Pracy.

W zamyśle to pracodawcy, na podstawie własnych potrzeb i planów rozwoju, decydowaliby o kierunku podnoszenia kwalifikacji.

Obecnie rynek szkoleniowy w Polsce jest mało konkurencyjny. Firmy korzystają z pieniędzy unijnych, nie analizując, czy oferowane przez nie szkolenia faktycznie ułatwią znalezienie pracy na lokalnym rynku.

Źródło: www.pracodawcyrp.pl