W 2015 r. do przepracowania będą 252 dni, czyli 2016 godzin. To o 16 więcej niż mieliśmy w tym roku. Najwięcej do przepracowania będzie w lipcu – 184 godzin, czyli 23 dni. Najmniej – w lutym, maju, sierpniu i listopadzie - po 20 dni pracujących. To tak dłużej niż w tym roku. W listopadzie bowiem mieliśmy do przepracowania tylko 18 dni roboczych.

Zobacz także: Będzie waloryzacja rent i emerytur w 2015 r.!

 

Mniej korzystny będzie też układ weekendowo-świąteczny. Wolnych dni od pracy będzie w sumie aż 113 dni, nie licząc oczywiście urlopu wypoczynkowego.

Zobacz także: Od stycznia wynagrodzenie minimalne w nowej wysokości!

Nowy, 2015 r., można zacząć dłuższym, bo aż 11-dniowym odpoczynkiem. 1 stycznia wypada we czwartek, a święto Trzech Króli, 6 stycznia – we wtorek. Wystarczy wziąć 5 dni urlopu, a możemy mieć wolne od 1 stycznia do 11 stycznia włącznie, czyli razem 11 dni.

Święta wielkanocne wypadają w przyszłym roku dość wcześnie, bo 4–6 kwietnia. W przysłowiowy długi majowy weekend nie będziemy wypoczywać zanadto, bo 1 maja wypada w piątek, a 3 maja– w niedzielę. Weekend potrwa więc tylko od czwartku popołudniu do niedzieli. Dłużej odpoczniemy w Boże Ciało, które wypada we czwartek, 4 czerwca. Wystarczy wziąć wolne na piątek i można cieszyć się przedłużonym weekendem już od środy popołudnie.

Następna okazja do przedłużonego wolnego będzie sierpniu. Święto 15 sierpnia wypada w sobotę i dlatego każdy pracownik otrzyma wolne od poniedziałku do piątku. W większości firm zapewne będzie to piątek, 14 sierpnia, lub poniedziałek, 17 sierpnia. Taka sama sytuacja pojawi się w grudniu 2015 r., bo drugi dzień Bożego Narodzenia wypada w sobotę. Wówczas możliwe jest, że pracodawcy udziela wolnego za świąteczną sobotę już w Wigilię, 24 grudnia.

Zobacz także: Koniec wysokich zasiłków macierzyńskich dla przedsiębiorczych mam

 

Niekorzystnie wypada 1 listopada – w niedzielę. Za to 11 Listopada – Święto Niepodległości będzie okazją do wydłużenia weekendu, bo wypada w środę.

Przypomnijmy, w rocznym okresie rozliczeniowym dozwolonym zgodnie z KP pracodawcy mogą udzielić wolnego np. za mają dopiero w grudniu. Przy miesięcznym okresie rozliczeniowym wszelkie zamienne dni muszą się zmieścić w obrębie tego okresu. A zatem, wolne za 15 sierpnia może poprzedzać to święto lub przypadać w poniedziałek po weekendzie z uroczystością. Dzięki temu zatrudnieni będą mieli dłuższy wypoczynek.

Zgodnie z generalną regułą wynikającą z art. 129 KP , czas pracy w podstawowym systemie czasu pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy 
w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.

Zobacz także:  Od 2015 r. nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek ZUS

 

W 2015 r. będzie 13 dni świątecznych wolnych od pracy. Siedem z nich przypada od poniedziałku do piątku, co obniża wymiar czasu pracy. Sześć uroczystości będziemy świętować 
w soboty i niedziele. Te, które wypadną w niedzielę nie obniżają wymiaru czasu pracy. Tym samym, pracodawcy nie muszą udzielać kolejnego dnia wolnego od pracy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych