Okres wakacyjny sprzyja wyjazdom do pracy za granicę. Część osób jest nawet gotowa wykorzystać do tego nawet urlop wypoczynkowy, jaki przysługuje z tytułu zatrudnienia w kraju. Szczególnie należy uważać na to, co zawiera umowa dotycząca pracy za granicą.
Jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy, można wykorzystać go na pracę poza Polską. Jest on bowiem prawem pracownika i może być „spożytkowany” dowolnie, choć, co do zasady, powinien być przeznaczony na regenerację sił, a więc wypoczynek.
Inaczej jest z urlopem bezpłatnym. Gdyby ktoś chciał korzystając z niego wyjechać do pracy za granicę, musi wyrazić na to zgodę jego krajowy pracodawca. We wniosku o taki urlop należy bowiem wskazać powód i go uzasadnić.
Natomiast co do treści umowy o pracę, to szczególnie istotne jest, by była ona sporządzona na piśmie, w języku polskim lub innym zrozumiałym dla pracownika. Muszą być w niej zawarte takie podstawowe zapisy, jak: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy. Warto byłoby też zapisać np. prawo do urlopu i jego wymiar.
Analogiczne zapisy powinny znaleźć się w umowie zawieranej z pracownikiem polskiego pracodawcy, w tym również delegowanym do pracy za granicę. Zgodnie bowiem z Kodeksem pracy, umowa o pracę powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy.
Jak zaznacza Państwowa Inspekcja Pracy, na mocy art. 291 Kodeksu pracy dodatkowe wymogi co do treści umowy o pracę oraz w zakresie obowiązków informacyjnych pracodawcy dotyczą delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej na okres przekraczający 1 miesiąc.
PIP wyjaśnia, że w takim przypadku umowa o pracę powinna określać: czas wykonywania pracy za granicą, walutę, w której będzie wypłacane pracownikowi wynagrodzenie w czasie wykonywania pracy za granicą.
Przed skierowaniem pracownika do pracy za granicą pracodawca jest ponadto zobowiązany poinformować go na piśmie o: świadczeniach przysługujących z tytułu skierowania do pracy poza granicami kraju, obejmujących zwrot kosztów przejazdu oraz zapewnienie zakwaterowania, oraz warunkach powrotu pracownika do kraju.
Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 12 sierpnia 2016 r.