Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w sprawie, w której wdowa oraz syn pracownika zmarłego wskutek upadku z rusztowania skierowali do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie renty rodzinnej.
ZUS odmówił wypłacenia renty rodzinnej, argumentując, że zmarły był chory na padaczkę i że zataił tę okoliczność, ubiegając się o pracę na budowie. Z tego względu, w ocenie ZUS, śmierć ubezpieczonego nie mogła zostać zakwalifikowana jako wypadek przy pracy, a wnioskodawcom nie służyło prawo do renty rodzinnej.
Sąd I instancji, do którego odwołali się najbliżsi zmarłego ustalił, że poszkodowany pracownik pozytywnie przeszedł wszystkie badania neurologiczne, okulistyczne i laryngologiczne wymagane przy pracy na wysokości powyżej 3 m. Odbył także wymagane szkolenia bhp. Odwołano się też do opinii dwóch biegłych sądowych. Zdaniem pierwszego, padaczka stanowi bezwzględne przeciwskazanie do pracy na wysokości. Drugi zespół specjalistów wskazał zaś, że to nie choroba była przyczyną śmierci, lecz upadek z wysokości. Na tej podstawie sąd I instancji orzeł, że analizowane zdarzenie było wypadkiem przy pracy, do którego doszło wskutek poślizgnięcia na rusztowaniu. Argumentacji tej nie podzielił sąd II instancji, który uwzględnił apelację ZUS i odmówił powodom prawa do świadczenia.
Na skutek skargi kasacyjnej rodziny zmarłego Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok sądu II instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozstrzygnięcia. Sędziowie SN, potwierdzili, że śmierć pracownika spowodowana urazami z powodu upadku z wysokości wskutek ataku padaczki jest wypadkiem przy pracy. W tym bowiem przypadku przyczyną zgonu były czynniki zewnętrzne, czyli rozległe urazy czaszki i kręgosłupa. Sędziowie dodatkowo powołali się na wyrok SN z dnia 12 października 2007 r., I UK 205/07, OSNP 2008, nr 23-24, poz. 361, w myśl którego zasłabnięcie ubezpieczonego rolnika, wskutek czego doszło do wciągnięcia jego ręki w pas klinowy kombajnu zbożowego podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, jest nagłym zdarzeniem wywołanym przyczyną zewnętrzną. W sytuacji gdy źródłem nagłego zdarzenia jest choroba, należy uwzględnić dodatkową przyczynę zewnętrzną dotyczącą warunków pracy.