50 pracowników zwolnionych z zamkniętych Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy oraz dwóch firm będących jej dostawcami z województwa kujawsko-pomorskiego powinno otrzymać wsparcie z Unii Europejskiej o wartości ponad 100 tys. euro, przeznaczone na pomoc w szukaniu pracy, zgodnie z rekomendacją europarlamentarnej komisji ds. budżetu udzieloną w czwartek. Wnioski o pomoc z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EGF) muszą teraz zostać zaakceptowane przez cały Parlament oraz Radę Unii Europejskiej.

Zachem oraz dwie firmy będące jego dostawcami, zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim, w którym jest najwyższy poziom bezrobocia w Polsce, zostały zamknięte w wyniku konkurencji ze strony firm azjatyckich, dostarczających toluenodiizocyjanian (TDI), główny produkt wytwarzany w zamkniętym przedsiębiorstwie. Pięćdziesięciu zwolnionych pracowników ma prawo do pomocy z EGF. Władze polskie złożyły wniosek o pomoc w wysokości 115,250 EURO, pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc w znalezieniu im zatrudnienia.

Wnioski zostaną poddane pod głosowanie Parlamentu podczas sesji plenarnej w marcu. Oczekuje się, że decyzja Rady w tej sprawie zapadnie 9 marca.

Zwalniani pracownicy mogą liczyć na wsparcie przy zakładaniu własnej firmy, pomoc w szukaniu pracy, porady zawodowe oraz różnorodne szkolenia. W większości przypadków (także w przypadku Polski) Fundusz, którego celem jest dostarczanie dodatkowego wsparcia dla pracowników zwalnianych w wyniku zmian struktury handlu na świecie, spowodowanych globalizacją lub kryzysem finansowym i zapewnienie im pomocy w znalezieniu nowych miejsc pracy, zwraca władzom krajowym koszty uprzednio podjętych działań, w chwili pozytywnego rozpatrzenia ich wniosku.

Opracowanie: Rafał Bujalski, RPE WK

Źródło: www.europarl.europa.eu, stan z dnia 27 lutego 2015 r.