Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 2009 r., I UZP 7/09 ubezpieczeni urodzeni przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy po rozwiązaniu stosunku pracy do czasu złożenia wniosku o wcześniejszą emeryturę otrzymywali świadczenie przedemerytalne i w tym okresie zawarli umowę zlecenia, nie mogą być uznani za ubezpieczonych, którzy ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami w rozumieniu art. 29 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) – dalej u.e.r.f.u.s. Dla organu rentowego istotne jest czy ostatnim tytułem ubezpieczenia starającego się o emeryturę w momencie składania wniosku o było ubezpieczenie pracownicze.

Omawiana uchwała zapadła na tle stanu faktycznego, w którym ubezpieczony urodzony przed 1949 r. z ponad 39-letnim stażem ubezpieczeniowym, złożył w maju 2008 r. wniosek do ZUS o emeryturę. Wnioskodawca był przez ponad 23 lata zatrudniony jako pracownik, a od września 2003 r. otrzymywał świadczenie przedemerytalne. Od kwietnia do czerwca 2005 r. spełniał świadczenie na podstawie umowy zlecenia.

ZUS odmówił przyznania wcześniejszej emerytury z uwagi na niespełnienie warunków z art. 29 u.e.r.f.u.s. Zdaniem organu rentowego przed złożeniem wniosku o emeryturę, wnioskodawca podlegał ubezpieczeniu z tytułu umowy zlecenia. Sąd I instancji, do którego odwołał się wnioskodawca uznał, że osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne jest traktowana jak ubezpieczony będący pracownikiem, a oceny tej nie może zmienić podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia. W chwili składania wniosku o emeryturę ubezpieczony nie podlegał już ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia, a złożenie wniosku miało miejsce w okresie pobierania świadczenia przedemerytalnego. Apelacją ZUS został oddalona przez sąd II instancji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 18 grudnia 2009 r., Artur Radwan