Ubezpieczenie rentowe od 1 stycznia 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. wchodzi drugi i ostatni etap redukcji składki rentowej. Tym razem obniżkę odczują rwnież pracodawcy. Komentarz omawia zasady obniżki składki rentowej. Przedstawia praktyczne przykłady wyliczeń dla pracownikw oraz dla osb prowadzących działalność gospodarczą. Podaje sposoby ustalania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego.
Dwuetapowe obniżanie wysokości składki rentowej wynika z ustawy z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 115, poz. 792). Zasadniczo, składkę rentową opłacają w odpowiednich częściach i pracownik i pracodawca. Do końca czerwca 2007 r. wynosiła ona 13% i była finansowana po połowie przez zatrudnionego i płatnika składek (po 6,5%).
Od 1 lipca 2007 r. proporcje te zmieniły się. Od tej daty zaczął obowiązywać pierwszy etap redukcji składki rentowej. Odczuli go tylko pracownicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą, opłacające składki wyłącznie za siebie. Od 1 lipca 2007 r. bowiem obniżka składki rentowej wyniosła 3%, przy czym zredukowano ją tylko dla ubezpieczonych. Zamiast dotychczasowych 6,5% pracodawcy potrącali z ich środków 3,5%. Sami zaś, jako płatnicy składek, nadal musieli płacić 6,5%. Ogólnie, zamiast dotychczasowych 13% trzeba było zapłacić na ubezpieczenie rentowe 10%.
Od 1 stycznia 2008 r. składka rentowa została obniżona o kolejne 4%, a więc jej ogólna stawka wynosi 6%. Obniżyła się również w części finansowanej przez pracodawcę. Ubezpieczeni sfinansują 1,5%, a pracodawcy 4,5%. Redukcję składki rentowej odczują więc na własnej kieszeni nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy.
Obniżkę składki rentowej odczują również przedsiębiorcy, którzy wszystkie składki opłacają za siebie sami. Niższą, 10% składkę opłacali począwszy od rozliczeń z ZUS za lipiec (czyli przy płatnościach sierpniowych). Rozliczając się z ZUS za styczeń 2008 r. (czyli przy płatnościach za ten miesiąc w lutym) stosują stawkę 6% na ubezpieczenie rentowe.
Ważne, kiedy pieniądze mamy na koncie
Pracodawcy powinni pamiętać, że ze środków pracownika powinni potrącić 1,5% na składkę rentową, ale od wynagrodzeń wypłaconych od 1 stycznia 2008 r. Ważny jest dzień wypłaty, a decyduje o tym moment, kiedy zatrudniony dostanie pieniądze do ręki lub do dyspozycji (data wpływu na jego konto). Jeśli nastąpi to po 31 grudnia, wchodzimy w drugi etap redukcji składki rentowej.
Taki sposób naliczania składki wynika z § 7 rozporządzenia z 30 grudnia 1998 r. Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejność zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze. (Dz. U. Nr 165, poz. 1197 z późn. zm.). Może się tak zdarzyć (i mogło tak być w lipcu, kiedy zaczęła obowiązywać pierwsza obniżka składki), że część pracowników jednej firmy otrzyma wynagrodzenie za grudzień wyższe o kolejne 2%, bo z potrąconą z jego pieniędzy składką w wysokości 1,5%, a część pracowników niższe, bo ze „starą” składką, w wysokości 3,5%. Tak może być w firmach z dwoma terminami wypłat wynagrodzeń, np. zatrudniających pracowników administracji oraz tzw. pracowników produkcyjnych. Tym ostatnim często wypłaca się pensje do dziesiątego dnia miesiąca.
Jest to zgodne z art. 88 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. Wedle niego wynagrodzenie powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry ustalonym terminie, nie później niż w ciągu pierwszych dziesięciu dni następnego miesiąca kalendarzowego.
Ważne!
Płatnicy będą mieli więcej fatygi w prawidłowym obliczaniu pensji netto swoim pracownikom. Muszą bowiem pamiętać, by za dany miesiąc odliczyć od dochodu ubezpieczonych faktyczną kwotę składek, którą finansują z własnych środków. O wielkości odliczenia decyduje moment, kiedy zatrudnionemu wypłacono wynagrodzenie do ręki lub pozostawiono do dyspozycji (data wpływu na jego konto).
Do końca czerwca należało odliczyć 18,71% (to suma składek: 9,76% -emerytalnej, 6,5% - rentowych, i 2,45% -chorobowej). Od lipca do 31 grudnia 2007 r. - 15,71% (odpowiednio: 9,76%, 3,5% i 2,45%). Natomiast od stycznia 2008 r. pracodawca powinien potrącić ze środków zatrudnionego 13,71% (odpowiednio: 9,76%, 1,5% i 2,45%).
Jeśli więc pensja za grudzień będzie wypłacona już w styczniu to tytułem składek na ubezpieczenia społeczne trzeba odliczyć 13,71%. Jeśli jednak pracownik pieniądze za grudzień otrzyma jeszcze w grudniu, to płatnik powinien odliczyć 15,71%.
Pracodawcy powinni być więc czujni i taki sposób wysłać polecenia przelewów do banku, by pensja była obliczona po potrąceniu prawidłowych kwot składek na ubezpieczenia społeczne.
Przykład
Płatnik składek wyśle przelew z wynagrodzeniem dla pracowników poniedziałek, 31 grudnia. Pieniądze na konta pracowników trafią 2 stycznia 2008 r. Płatnik składek powinien od wynagrodzeń potrącić już 13,71%, w chwili wpływu pensji na konto obowiązywała już składka rentowa po drugiej obniżce jej wysokości...