Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p. nakłada na pracodawców liczne obowiązki wobec pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Można się zastanowić, czy jest tak również w stosunku do osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż umowa o pracę?

Zgodnie z art. 304 § 1 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą. Przepis ten jednak nie odsyła do regulacji dotyczących obowiązkowego szkolenia pracownika w zakresie bhp, co oznacza, że pracodawca nie musi szkolić w tej dziedzinie osób, z którymi pozostaje w stosunku cywilnoprawnym.

Natomiast przepis art. 3041 w zw. z 211 k.p. stanowi, że osoba, która świadczy pracę na podstawie innej umowy niż umowa o pracę – w przypadku gdy pracodawca uzna, iż charakter wykonywanej w ramach tego stosunku cywilnoprawnego pracy wymaga stosownego przeszkolenia w zakresie przepisów bhp – musi się takiemu szkoleniu poddać.

Źródło: Rzeczpospolita, 28 października 2009 r., Jarosław Pietruchowski