Jak informowała wkrótce po tragicznym zdarzeniu straż pożarna, trzej pracownicy zakładu wpadli do zbiornika do utylizacji żywności, który ma 4-5 m głębokości. "Niestety, po ich wydobyciu lekarz stwierdził zgon" - mówił rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej kpt. Rafał Melnyk.

Okoliczności tragedii wyjaśnia grupa operacyjno-dochodzeniowa szczycieńskiej policji pod nadzorem prokuratora. Wcześniej miejsce wypadku sprawdzili pod względem bezpieczeństwa strażacy, bo w zakładzie wykorzystywane są różnego rodzaju substancje chemiczne.

"Wiemy już, że do śmierci tych osób doszło podczas pobierania próbki do badania nowej partii dostarczonych odpadów pozwierzęcych. Jeden z pracowników zasłabł i wpadł do zbiornika służącego do wstępnej utylizacji. Dwaj inni podążyli mu z pomocą i też zasłabli" - powiedział PAP prokurator rejonowy w Szczytnie Artur Choroszewski.

Dodał, że policjanci i prokurator dokonują jeszcze oględzin miejsca zdarzenia i zbierają materiały dowodowe. Na terenie zakładu przesłuchują świadków, zabezpieczają dokumentację związaną z zatrudnieniem i szkoleniami pracowników, którzy zginęli. Mają też ustalić, czy zostały spełnione procedury bezpieczeństwa pracy obowiązujące w zakładzie.

Prokuratura zapowiedziała, że w poniedziałek odbędzie się sekcja zwłok ofiar wypadku. Potem zostaną też przeprowadzone badania toksykologiczne i histopatologiczne.

Zarząd spółki Saria Polska, do której należy zakład w Długim Borku, w przesłanym PAP komunikacie zapewnił, że "zrobi wszystko, by wyjaśnić przyczyny tego tragicznego zdarzenia". Zadeklarował "pełne wsparcie i absolutną współpracę ze wszystkimi organami, które będą wyjaśniać przyczyny i okoliczności tego wypadku".

"Pragniemy także zapewnić, iż w tych tragicznych chwilach udzielimy rodzinom naszych zmarłych pracowników każdego koniecznego wsparcia" - napisano w komunikacie.

Zakład w Długim Borku zajmuje się kompleksową utylizacją odpadów pochodzenia zwierzęcego, a także zagospodarowaniem odpadów kuchennych i przeterminowanej żywności. Jest uważany za jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju.(PAP)

mbo/ akw/