Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Pracownik jest zatrudniony na pół etatu na czas określony do 31 maja 2015 r., ma do wybrania urlop za ten okres. Od 1 czerwca 2015 r. będzie mieć przedłużoną umowę na czas nieokreślony na cały etat. Czy może zaległy urlop wybrać w czerwcu 2015 r.?
 
Odpowiedź: Tak, pracownik będzie mógł wykorzystać przysługujący mu urlop w trakcie trwania kolejnej umowy pod warunkiem, że dojdzie do zawarcia w tym zakresie porozumienia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą oraz, że między umowami nie będzie przerwy.
 
 
Uzasadnienie: Zgodnie z art. 171 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p.  w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Jednakże stosownie do art. 171 § 3 k.p. pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w przypadku, gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Zatem dla przeniesienia urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w czasie trwania terminowej umowy o pracę na kolejny stosunek pracy, konieczne jest aby do nawiązania z pracownikiem kolejnej umowy o pracę doszło bezpośrednio po rozwiązaniu umowy o pracę, w trakcie której pracownik nabył prawo do niewykorzystanego urlopu. Innymi słowy, wystąpienie jakiejkolwiek przerwy w zatrudnieniu (trwającej choć jeden dzień) spowoduje, że prawo do urlopu nie może zostać skutecznie przeniesione na kolejny stosunek pracy.

Ponadto, przepisy wymagają zawarcia porozumienia pomiędzy pracownikiem a pracodawcą w przedmiocie przeniesienia prawa do urlopu wypoczynkowego na kolejny stosunek pracy. Wobec tego stwierdzenia należy podkreślić, że zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą nie wyrazić zgody na przeniesienie prawa do urlopu wypoczynkowego na kolejna umowę, a takie postępowanie nie będzie postrzegane jako jakiekolwiek naruszenie prawa. 

SerwisiePrawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych znajdziesz odpowiedzi na takie pytania jak:
Czy praktyka udzielania urlopów może się różnić od zapisów układu zbiorowego pracy?
 
Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy przysługujący pracownicy, która bezpośrednio po urlopie wychowawczym rozwiązała umowę o pracę?
 
Czy rozwiązanie stosunku pracy w trakcie roku skutkuje pomniejszeniem należnego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego?