Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez Extended DISC Polska, Polacy należą do najbardziej zestresowanych pracowników na świecie. Taki stan rzeczy tłumaczy się m.in. intensywnym tempem pracy, wzmożoną rywalizacją i stałą obawą o zwolnienie. Odczucie stresu potęgowane jest również obecnym kryzysem gospodarczym. Odpowiedzią na te niepokoje jest przyjmowanie na siebie nowych obowiązków, praca po godzinach czy też nadużywanie kawy, alkoholu i innych napojów pobudzających.

Objawy stresu permanentnego pojawiają się stopniowo – zaczyna się od uczucia przemęczenia i problemów z zasypianiem. Z czasem pojawiają się bóle głowy, problemy z żołądkiem i trudności z opanowywaniem emocji. Wreszcie ujawniają się kłopoty z sercem i żołądkiem, stan całkowitego wyczerpania fizycznego i psychicznego.

W polskich zakładach pracy wciąż niewielu pracodawców stara się zminimalizować odczucie stresu, traktując je jako naturalny stymulator do działania. Nie biorą jednak pod uwagę, że permanentny stres może kosztować ich o wiele więcej niż walka z tym zjawiskiem.

Źródło: Rzeczpospolita, 27 maja 2010 r., Katarzyna Szczurek