Sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2011 roku przedstawiła Anna Tomczyk, główny inspektor pracy. Podkreśliła, że zadania przewidziane w programie zostały w pełni zrealizowane.
Inspektorzy pracy przeprowadzili 90,6 tys. kontroli u ponad 68 tys. pracodawców i innych podmiotów, zatrudniających łącznie blisko 4 mln osób. Do najczęściej ujawnianych naruszeń przepisów prawa należało nieprzestrzeganie przepisów o wypłacie wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Co trzeci skontrolowany pracodawca nie wypłacał wynagrodzenia za pracę, a co czwarty się z tym spóźniał. Powszechnie naruszano również przepisy o czasie pracy. Nieprowadzenie lub nierzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy dotyczyło prawie połowy skontrolowanych podmiotów. Dwa razy częściej niż w roku poprzednim stwierdzali inspektorzy pracy uchybienia polegające na dwukrotnym zatrudnianiu pracowników w tej samej dobie.
Nastąpiła zauważalna poprawa przestrzegania przepisów o szkoleniach bhp i badaniach lekarskich, ocenie ryzyka zawodowego oraz dostosowaniu maszyn do minimalnych wymagań w zakładach objętych wzmożonym nadzorem inspekcji pracy. Pozytywne tendencje wystąpiły także w wypadkowości. O jedną czwartą spadła liczba ofiar wypadków śmiertelnych badanych przez PIP.
W celu wyeliminowania nieprawidłowości inspektorzy pracy wydali ponad 304 tys. decyzji. 7,7 tys. spośród nich nakazywało natychmiastowe wstrzymanie prac z powodu bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, a 7,6 tys. - wstrzymanie eksploatacji maszyn i urządzeń. Na sprawców wykroczeń przeciwko prawom pracownika inspektorzy nałożyli ponad 18 tys. mandatów karnych. Do prokuratury skierowali 1087 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Korzystając z nowych możliwości prawnych, inspektorzy pracy po raz pierwszy złożyli do prokuratury 158 wniosków o uzasadnienie postanowień o umorzeniu albo odmowie wszczęcia postępowania oraz wydali w trakcie kontroli 2,8 tys. ustnych poleceń usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Działalność kontrolno-nadzorczą inspekcji pracy wspierały liczne przedsięwzięcia prewencyjno-promocyjne urzędu. Ich adresatami stało się w roku sprawozdawczym 156 tys. różnorodnych podmiotów.

 

Źródło: www.pip.gov.pl