Emerytka Marzena S., wieloletni pracownik służby więziennej, zwróciła się do szefa Aresztu Śledczego w Koszalinie o pomoc finansową (na podstawie art. 184 ustawy o służbie więziennej). Funkcjonariuszowi w służbie stałej, który spełnia warunki do przydziału lokalu mieszkalnego, a który lokalu tego nie otrzymał na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, przysługuje pomoc finansowa na jego uzyskanie. Warunkiem jest, że dom lub mieszkanie ma być położony w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej.

Czytaj: TK: podwyższanie emerytur funkcjonariuszy niekonstytucyjne

Marzena S. pozostawała w związku małżeńskim z funkcjonariuszem więziennym Stefanem S., ale od 2009 r. wprowadzili oni rozdzielność majątkową. Mieszkają w lokalu należącym do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W 2011 roku Marzena S. nabyła mieszkanie po zmarłym członku rodziny i zaciągnęła kredyt hipoteczny w wysokości 100 tys. zł . Następnie złożyła wniosek w Areszcie Śledczym, gdzie pracowała przez lata, o dofinansowanie. Spotkała się jednak z odmową. Argumentem głównym był fakt, że lokal nie leży w miejscowości pełnienia służby ani w pobliżu.

Sąd Rejonowy oddalił powództwo Marzeny S. przyznając rację szefowi Aresztu i uznał, że funkcjonariuszowi emerytowanemu nie należy się dodatek.

Sąd Okręgowy 18 grudnia 2014 r. zmienił wyrok i zasądził od Aresztu Śledczego na rzecz powódki 47 tys. 860 zł z odsetkami. Sąd oparł się na treści art. 29 i art. 30 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Według tych przepisów "funkcjonariusze zwolnieni ze służby, uprawnieni do policyjnej emerytury lub renty, mają prawo do lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji odpowiednio Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Sprawiedliwości albo podległych im organów, w rozmiarze przysługującym im w dniu zwolnienia ze służby. Do mieszkań tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące lokali mieszkalnych dla funkcjonariuszy." A ponadto emerytom i rencistom policyjnym zapewnia się pomoc w budownictwie mieszkaniowym na zasadach przewidzianych dla funkcjonariuszy.

Zobacz także: Funkcjonariuszy Służby Celnej obejmie system emerytur mundurowych

Prokuratoria Skarbu Państwa złożyła skargę kasacyjną, twierdząc, że celem ustawy o służbie więziennej było zapewnienie mieszkania pracującym funkcjonariuszom, a nie emerytom. Co więcej emeryt nie może być w lepszej sytuacji niż aktywny funkcjonariusz - mówiła radca Prokuratorii Małgorzata Sieńko.

SN uchylił wyrok i oddalił apelację powódki. Zdaniem Sądu Najwyższego Sąd Okręgowy błędnie przyjął, że emerytowanemu funkcjonariuszowi przysługuje pomoc finansowa na zakup lokalu mieszkalnego. - Trudno przyjąć, aby sytuacja emerytów była lepiej ukształtowana niż aktywnych funkcjonariuszy - przyznała sędzia Jolanta Frańczak. - Pomoc na zakup lokalu przysługuje w miejscu pełnienia służby lub w pobliskiej miejscowości.

Sygnatura akt III PK 10/15, wyrok z 27 stycznia 2016 r.