W wojsku wykonuje się wiele prac o charakterze cywilnym - żołnierze są kierowcami, kucharzami, mechanikami, informatykami itp. Ponadto w jednostkach MON pracuje wielu pracowników cywilnych. Wszystkie te osoby mają do czynienia z zagrożeniami, nie tylko o charakterze czysto militarnym.
Podstawowym dokumentem określającym zasady kierowania działalnością Ministerstwa Obrony Narodowej, tryb jego pracy, organizację wewnętrzną, a także zakresy zadań poszczególnych komórek organizacyjnych jest Regulamin organizacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej wprowadzony Zarządzeniem Nr 33/MON z dnia 24 sierpnia 2015 r. (Dz. Urz. MON Nr 21, poz. 270).
Zgodnie z § 32 regulaminu nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy w wojsku należy do Departamentu Spraw Socjalnych. W szczególności chodzi o monitorowanie i nadzorowanie działalności służby bhp w jednostkach i komórkach organizacyjnych resortu, w tym: koordynowanie działań na rzecz poprawy warunków pracy i służby, nadzorowanie przestrzegania przepisów bhp (służby) oraz realizacja zadań wynikających z przepisów ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 213 z późn. zm.) w zakresie prowadzenia postępowań powypadkowych i odszkodowawczych żołnierzy zawodowych, przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową.
Zadaniem służby bhp w stosunku do żołnierzy zawodowych i pracowników jest m.in. zapewnienie prawidłowej realizacji oraz przestrzegania przepisów bhp w stosunku do członków korpusu służby cywilnej oraz pozostałych pracowników niebędących członkami tego korpusu zatrudnionych w komórkach organizacyjnych MON, żołnierzy zawodowych pełniących służbę w ministerstwie oraz żołnierzy zawodowych i pracowników kierowanych do pełnienia służby (pracy) poza granicami naszego kraju w przedstawicielstwach RP oraz ataszatach obrony.
Ponadto do zakresu działania MON-owskiej służby bhp należy - podobnie jak służby cywilnej - przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bhp, bieżące informowanie pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach, wraz z wnioskami zmierzającymi do usunięcia tych zagrożeń, sporządzanie i przedstawianie dyrektorowi departamentu okresowych analiz i zbiorczych sprawozdań dotyczących spraw bezpieczeństwa i higieny pracy w komórkach organizacyjnych resortu obrony, uczestniczenie w pracach komisji bhp ministerstwa, prowadzenie instruktażu ogólnego z zakresu bhp dla nowo zatrudnionych w ministerstwie żołnierzy zawodowych i pracowników, jak również studentów odbywających praktyki studenckie i osoby odbywające staż zawodowy, udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz w opracowaniu wniosków wynikających z badań przyczyn i okoliczności tych wypadków, prowadzenie rejestrów, kompletowanie i przechowywanie dokumentów dotyczących wypadków przy pracy, stwierdzonych chorób zawodowych, a także przechowywanie wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, współdziałanie z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad żołnierzami zawodowymi i pracownikami, inicjowanie i rozwijanie na terenie MON różnych form popularyzacji problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.
Edward Kołodziejczyk