W Instytucie Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi przeprowadzono badania wpływu środowiska zanieczyszczonego kadmem na gęstość kości. Pomiary przeprowadzono wśród 170 kobiet i 100 mężczyzn z okolic huty cynku. Rezultaty prostej zależności dawka–skutek wykazały zależność między wskaźnikiem środowiskowego narażenia na kadm Cd-U (stężenie kadmu w moczu) a gęstością kości. Jednakże wyniki wieloczynnikowego modelu regresji dowiodły, że bardziej istotny wpływ na obniżenie gęstości kości (BMD – bone mass density), zarówno u kobiet jak i mężczyzn ma wiek i masa ciała.

Potencjalne skutki narażenia na pola elektromagnetyczne UMTS (Universal Mobile Telecomunication System) narządu słuchu oceniono na podstawie badań przeprowadzonych u zdrowych, młodych ochotników. Testy oceny słuchu wykonywane były bezpośrednio przed i po 20-min narażeniu na UMTS w warunkach odpowiadających typowej rozmowie przez telefon komórkowy (pasmo częstotliwości 1947 MHz, maksymalny SAR w 1 g tkanki 1,75 W/kg na poziomie małżowiny usznej). Badania nie wykazały, aby krótkotrwała ekspozycja na pola UMTS o stosunkowo wysokim SAR powodowała jakiekolwiek mierzalne, bezpośrednie skutki na narząd słuchu człowieka. Na podstawie analizy dotychczas przeprowadzonych badań epidemiologicznych na temat skutków zdrowotnych działania pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej wykazano, że w ośmiu z 10 badań przeprowadzonych u osób mieszkających w odległości mniejszej niż 500 m od stacji bazowej, stwierdzano istotnie częstsze występowanie dolegliwości subiektywnych (bóle głowy, zaburzenia koncentracji, zdenerwowanie, zmęczenie) w porównaniu z mieszkańcami dalszych okolic.

Ponadto przeprowadzono ocenę łącznego wpływu hałasu oraz dodatkowych czynników ryzyka na trwałe przesunięcie progu słuchu. Badania dotyczyły trzech dodatkowych czynników: narażenia na rozpuszczalniki organiczne, palenie tytoniu i podwyższone ciśnienie krwi. Dane dotyczące narażenia i stanu zdrowia zebrano w 24 zakładach pracy. Badana grupa składała się z 3741 pracowników o średnim wieku 39 lat, pracujących przez 16 lat w warunkach narażenia na hałas o poziomie 86 dB. Stwierdzono, że ww. czynniki ryzyka typu - w połączeniu z narażeniem na hałas - mogą zwiększać stopień uszkodzenia słuchu.

Na podstawie badań przeprowadzonych w 30 fermach intensywnej hodowli zwierząt, w których zatrudnionych było 90 pracowników, wykazano istotnie podwyższone stężenia bioaerozolu bakteryjnego i grzybowego oraz pyłu organicznego. W badanej grupie stwierdzono podwyższone ryzyko dolegliwości grypopodobnych oraz alergicznych. Wyniki badania wskazały na konieczność stosowania ochron indywidualnych dróg oddechowych i skóry podczas prac przy zwierzętach hodowlanych. Raport z badań przekazano przedstawicielom związku hodowli zwierząt POLSUS oraz zamieszczono na stronie internetowej Krajowego Punktu Informacyjnego ds. Czynników Biologicznych, celem wykorzystania przez służby Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Pracy oraz służby medycyny pracy.

Opracował: E. Kołodziejczyk