CO TO ZA PRAWO?
Rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy na cenzurowanym

Z dniem 11 maja br. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie rzeczoznawców do spraw bhp (Dz. U. Nr 247, poz. 1835 z późn. zm.). Dodano dwa nowe paragrafy - § 16a i 16b. Zgodnie z nimi, jeżeli inspektor pracy stwierdzi, iż rzeczoznawca wydał opinię naruszającą w sposób rażący przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy lub w wydanej przez rzeczoznawcę opinii nie uwzględniono istotnych przepisów bhp –ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym okręgowego inspektora pracy, właściwego ze względu na lokalizację projektowanego obiektu budowlanego.
Okręgowy inspektor pracy, w razie stwierdzenia, że powiadomienie jest uzasadnione, kieruje wniosek do Głównego Inspektora Pracy o cofnięcie uprawnień rzeczoznawcy. Wniosek powinien zawierać szczegółowy opis dokumentacji projektowej, na podstawie której rzeczoznawca wydał opinię, w tym w szczególności nazwę projektu, nazwę, siedzibę i adres inwestora, oraz nazwę, siedzibę i adres jednostki projektowania, a także imię i nazwisko projektanta lub projektantów, którzy wykonali zakwestionowany projekt, imię i nazwisko, numer uprawnień rzeczoznawcy wydającego opinię oraz numer opinii, a następnie wyszczególnienie - na czym polegał błąd zawarty w projekcie, którego rzeczoznawca nie uwzględnił w opinii do projektu oraz (w miarę możliwości) kopię zakwestionowanego projektu lub jego części. Całość powinna być uzupełniona uzasadnieniem konieczności wszczęcia postępowania w sprawie cofnięcia uprawnień rzeczoznawcy.
Główny Inspektor Pracy po otrzymaniu takiego wniosku jest obowiązany powiadomić rzeczoznawcę o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia mu uprawnień i wezwać go do złożenia pisemnych wyjaśnień, przedłożenia do wglądu rejestru opiniowanych projektów oraz przedłożenia zaświadczenia z ostatniego okresowego szkolenia organizowanego dla rzeczoznawców.