6% – o tyle wzrosła liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl, w porównaniu do II kwartału br. W stosunku do analogicznego okresu 2012 ten wzrost był jeszcze większy i wyniósł 17,5%.
Tradycyjnie okres wakacyjny jest spokojniejszym momentem w naszej branży, a część rekrutacji przesuwana jest na wrzesień. Jednak w tym roku rekrutujący nie mieli wakacji, a sam lipiec przyniósł ponad 33 tys. ofert pracy. Także dane dotyczące wybranych specjalizacji pokazują, że sytuacja na rynku pracy zaczyna się poprawiać. Co prawda nie możemy jeszcze mówić o odwróceniu trendu, bo rzeczywistą poprawę odczujemy, jeśli PKB będzie powyżej 3%, ale widać, że rynek drgnął. – komentuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy serwis Pracuj.pl.
W analizowanym okresie najwięcej wakatów miały do zaproponowania firmy średnie (do 250 pracowników) i duże (powyżej 250 pracowników). W sumie te przedsiębiorstwa oferowały blisko 55 tys. miejsc pracy. Co jednak ciekawe, w porównaniu z zeszłym kwartałem najbardziej wzrosła (o 12,5%) liczba ofert w mikrofirmach (zatrudniających do 10 osób). Również w ujęciu rocznym przyrost liczby propozycji zatrudnienia w tych firmach był największy, na poziomie 30%.
Kto zatrudniał?
Liderem wśród branż, które szukają największej liczby pracowników pozostaje handel i sprzedaż. W III kwartale tego roku blisko 1/4 ofert pracy pochodziła z tego sektora. Na 2. miejscu, mimo trwających właśnie zwolnień grupowych w bankach, znalazła się branża finansowa. W analizowanym okresie oferowała prawie 14 tys. miejsc pracy, czyli o 4% mniej niż w II kwartale. O 5% spadł również popyt na pracowników w branży telekomunikacja i zaawansowane technologie, która znalazła się na 3. pozycji zestawienia.
Największy wzrost zapotrzebowania na pracowników odnotował za to przemysł farmaceutyczny. Tu ofert było aż o ponad 1/3 więcej. Poprawiła się też sytuacja w firmach w branży edukacyjno-szkoleniowej (przyrost liczby ofert o 18%), ale prawdopodobnie był to wzrost sezonowy oraz w branży transportowej (o 16%).
KOGO SZUKANO
Oznakami polepszenia się koniunktury w gospodarce mogą być dane pokazujące wzrost zapotrzebowania, kwartał do kwartału, na pracowników takich działów, jak: produkcja (wzrost o 10%), logistyka (12%) oraz HR (18%). Tym bardziej, że w porównaniu do III kwartału 2012, wzrosty w tych specjalizacjach były jeszcze większe – odpowiednio 33%, 14% i aż 62%.
Odnotowano również wzrost liczby ofert pracy dla budowlańców o 8%, choć w tym przypadku trudno mówić o zmianie trendu, gdyż w III kwartale często przybywa ofert sezonowych w tym segmencie, a z kolei w ujęciu rocznym liczba ofert dla tych specjalistów była niższa o 22%. W nieco lepszej sytuacji byli specjaliści od nieruchomości, dla których zarówno w porównaniu do zeszłego kwartału, jak i rok do roku przybyło ofert (odpowiednio o 9% i 1%).
Firmy nadal najczęściej szukały handlowców (ponad 41 tys. opublikowanych ofert) oraz pracowników obsługi klienta (prawie 19 tys. ofert). Niezmiennie również specjaliści IT mogli przebierać w ofertach pracy, bo na Pracuj.pl było ich w III kwartale prawie 15 tysięcy.
Firmy potrzebują więcej specjalistów ds. produkcji, HR i logistyki właśnie wtedy, kiedy koniunktura na rynku jest lepsza. A że jest lepsza potwierdzają choćby ostatnie dane GUS dotyczące wzrostu sprzedaży detalicznej, która wyniosła w sierpniu 3,4 proc. i była wyższa niż spodziewali się tego analitycy. Również wzrost indeksu PMI we wrześniu, czyli przyrost liczby nowych zamówień w sektorze przemysłowym, wpłynął na zwiększenie poziomu zatrudnienia. Jak podają eksperci, tempo jego wzrostu było najszybsze od ponad sześciu lat – mówi Przemysław Gacek.
Gdzie była praca?
Mazowsze pozostaje największym lokalnym rynkiem pracy. W badanym okresie prawie co 5. opublikowana oferta pochodziła od firm z tego regionu, a właściwie ze stolicy. Warto jednak zauważyć, że największy przyrost liczby ofert, kwartał do kwartału, dotyczył nie województwa mazowieckiego, ale województwa wielkopolskiego (wzrost o 10%), małopolskiego (9%) i dolnośląskiego (8%). Najmniejsza dynamika wzrostu tradycyjnie była na tzw. Ścianie Wschodniej. Spadek liczby ofert odnotowano zaś jedynie w przypadku ofert od firm zagranicznych (o 4%).
Właśnie rozpoczyna się w firmach okres planowania, a im lepsze nastroje w gospodarce i szansa na poprawę kondycji firm, tym większa szansa na zwiększenie budżetów HR. Spodziewamy się, że początek przyszłego roku może być w naszym serwisie rekordowy pod względem liczby opublikowanych ofert pracy - podsumowuje prezes Grupy Pracuj.