Sprawa stała się również przedmiotem interpelacji poselskiej (nr 2167), skierowanej do ministra pracy i polityki społecznej. W odpowiedzi na nią Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wskazało, że ukończyło prace nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która zawiera m.in. propozycję kompleksowego uregulowania kwestii wypłacania świadczeń rentowych osobom niepełnosprawnym i osobom niezdolnym do pracy, osiągającym przychody z pracy zarobkowej.

W projektowanej ustawie zaproponowano zmianę ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) oraz nowelizację ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 z późn. zm.), która przewiduje wypłacanie renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej przysługującej osobie niezdolnej do pracy, jak również renty socjalnej przysługującej osobie niepełnosprawnej, bez względu na wysokość przychodów osiąganych z pracy zarobkowej. Jak podkreślił resort pracy nowe rozwiązania dotyczące możliwości zarobkowych rencistów są ukierunkowane na wzmocnienie działań na rzecz osób niepełnosprawnych i ich integracji ze społeczeństwem, ponieważ przyczynią się do ułatwienia dostępu do różnych form rehabilitacji przewidzianych w przepisach określających zasady zatrudniania, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Nie ulega wątpliwości, że praca często stanowi istotny element rehabilitacji i integracji społecznej – przyznał resort pracy.

Zniesienie uzależnienia prawa do wypłaty renty z tytułu niezdolności do pracy od wysokości przychodu z pracy zarobkowej ma też na celu zbliżenie rozwiązań funkcjonujących w polskim prawie do standardów europejskich, w szczególności wyraża dążenie do spełnienia minimalnych norm zabezpieczenia społecznego określonych w konwencji nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego, przyjętej w Genewie dnia 28 czerwca 1952 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 93, poz. 775).

Jak stwierdził resort pracy, zmiana przepisów umożliwiająca osobom uprawnionym do renty socjalnej uzyskiwanie dodatkowego źródła utrzymania bez obawy, że ze względu na wysokość zarobków wypłata renty socjalnej może ulec zawieszeniu lub zmniejszeniu, jest wprowadzana przede wszystkim z myślą o ludziach młodych, którzy z racji swojego wieku, nie posiadając dostatecznego doświadczenia zawodowego, mają znacznie utrudnione wejście na rynek pracy, jak również problemy z utrzymaniem stałego i pewnego źródła dochodów. Renta socjalna gwarantuje ciągły dochód, na którego utratę decyduje się niewiele osób. Ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że to właśnie młode osoby niepełnosprawne (w wieku do 29 lat) stanowią najliczniejszą wiekowo grupę pobierającą rentę socjalną (około 124 tys.).

Resort pracy podkreślił, że obecna polityka Unii Europejskiej wobec osób niepełnosprawnych wskazuje na potrzebę wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych przynoszącego zarówno indywidualne, jak też ogólnospołeczne korzyści. Popierane są zmiany w podejściu do osób niepełnosprawnych i zmiana wcześniej stosowanego medycznego modelu niepełnosprawności, skupionego na ograniczeniach, które należy kompensować - na model społeczny, uwzględniający potrzebę poszanowania różnic i takiego kształtowania procesów społecznych i ekonomicznych, które prowadzą do pełnej integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Praca stanowi istotny element integracji społecznej. Do podjęcia działań na rzecz osób niepełnosprawnych zachęca Rada Europy w przyjętym przez Komitet Ministrów w dniu 5 kwietnia 2006 r. zaleceniu Rec(2006)5 dla państw członkowskich w sprawie Planu Działania Rady Europy na rzecz idei promocji praw i pełnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w społeczeństwie: podnoszenie jakości życia osób niepełnosprawnych w Europie w latach 2006-2015. Konkretne działania zalecane do realizacji w państwach członkowskich dotyczą m.in. usuwania czynników zniechęcających osoby niepełnosprawne do pracy, zawartych w systemie świadczeń, i zachęcanie beneficjentów do pracy, jeśli jest to możliwe.

Powyższe względy, a więc nowe podejście do kwestii niepełnosprawności prezentowane w ciągu ostatnich lat przez organizacje międzynarodowe, których Polska jest aktywnym członkiem, przesądziły o konieczności weryfikacji dotychczasowego systemu wypłat świadczeń rentowych dla osób niepełnosprawnych – podsumował resort pracy.