Minimalne wynagrodzenie w Polsce goni średnią płacę znacznie szybciej niż na przykład w Wielkiej Brytanii. Według najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), najniższe zarobki w kraju sięgały 40 proc. średniego wynagrodzenia w 2013 r., a przed kryzysem w 2007 r., było to 32 proc.

Od roku 2007 do 2014 minimalna płaca realnie wzrosła o 48 proc., podczas gdy średnia o 16 proc. Jednocześnie badanie OECD pokazuje, że brak jest bezpośredniego przełożenia wysokości płacy minimalnej na liczbę osób, które takie zarobki otrzymują. W Polsce OECD szacuje tę liczbę jedynie na 7-8 proc. pracujących.

Gazeta Prawna przypomina zasady dotyczące urlopu na żądanie. W ramach urlopu wypoczynkowego pracownik ma prawo do dodatkowych 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Jednak uprawnienie do niego przysługuje jedynie na dany rok kalendarzowy i nie przechodzi na rok następny. Z dniem 1 stycznia następnego roku przekształca się w zwyczajny zaległy urlop wypoczynkowy. Jednocześnie urlop na żądanie, który przekształca się od nowego roku w wypoczynkowy, nie staje się urlopem zaległym, a to znaczy, że nie obowiązuje w tym wypadku termin wykorzystania urlopu do dnia 30 września.

Opracowanie: Redakcja Serwisu HR