Zdaniem jego autorów, BSS to dziś najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki. Według zaprezentowanego w czwartek w Łodzi raportu "BSS in Poland", w 852 ośrodkach tego typu, w 27 miastach pracuje obecnie 193 tys. osób. Zdecydowana większość z nich ma wyższe wykształcenie.

Agnieszka Pałac, ekspertka PAIiIZ w rozmowie z mediami zwróciła uwagę, że Łódź należy do ścisłej czołówki lokalizacji z największymi centrami BSS w Polsce. Średnie zatrudnienie w łódzkich firmach z tego sektora sięga prawie 260 osób. Wyższym odsetkiem mogą pochwalić się jedynie Kraków i Wrocław. Dodatkowo, w Łodzi mieszczą się dwa wielkie centra BSS, zatrudniające ponad tysiąc osób.

Jak wynika z raportu, spośród 852 centrów BSS w Polsce, 268 stanowią spółki z kapitałem polskim. Kolejne miejsca zajmują inwestorzy z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w skali całego kraju, Łódź najchętniej wybierają firmy z kapitałem polskim (14 centrów) oraz amerykańskim (12 centrów). W regionie działają również centra usług z kapitałem francuskim, niemieckim, holenderskim, szwedzkim, japońskim, brytyjskim, jak również największe centrum usług wspólnych w Polsce z kapitałem indyjskim.

Polecamy: Rok 2015 udany dla branży outsourcingu w Polsce

Przy wyborze lokalizacji centrum usług ważne dla inwestorów są: wielkość miasta, liczba studentów i absolwentów, stopa bezrobocia, powierzchnie biurowe, ceny wynajmu, jakość życia.

Według raportu Łódź "wyczuła nadchodzący trend, stawiając na rozwój swoich młodych kadr". Jak mówiła Pałac, miasto jest dużym ośrodkiem akademickim (ponad 80 tys. studentów oraz blisko 20 tys. absolwentów rocznie), można znaleźć osoby mówiące w różnych językach. Obok języka angielskiego, którym posługuje się większość absolwentów lokalnych uczelni, w łódzkich firmach świadczących usługi BSS, pracownicy posługują się językiem holenderskim, fińskim, szwedzkim czy portugalskim.

Atutem Łodzi jest jej lokalizacja - leży u zbiegu autostrad A1 i A2 oraz drogi ekspresowej S8, które razem będą pełnić funkcję obwodnicy miasta. Na ten rok zaplanowane jest oddanie dworca Łódź Fabryczna, w planach jest również budowa tunelu średnicowego, łączącego największe łódzkie dworce. Atutem miasta jest także m.in. infrastruktura i nowoczesne powierzchnie biurowe.

Według raportu liderem zatrudnienia w centrach usług dla biznesu jest Kraków. Kolejne miejsca zajmują Warszawa i Wrocław. Łódź znajduje się na szóstym miejscu. (PAP)