Rada Ochrony Pracy IX kadencji na ostatnim posiedzeniu plenarnym przyjęła stanowisko w sprawie „Programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2015 oraz planu długofalowego na lata 2013-2015”.

Rada pozytywnie oceniła program działania PIP zwracając uwagę na potrzebę nasilenia kontroli w zakresie przestrzegania praw pracowniczych i prawidłowości zawierania umów cywilnoprawnych. Zaleciła prowadzenie działań w kierunku zwiększenia partycypacji pracowniczej w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy i objęcie szczególnym nadzorem prac remontowych obiektów, w których wcześniej stosowany był azbest. Uznała, że należy zwiększyć środki budżetowe na działania inspekcji pracy, poświęcić szczególną uwagę problemom stresu w pracy oraz wzrostu ryzyka z powodów psychospołecznych, zintensyfikować kontrole umów terminowych w placówkach wielkopowierzchniowych i zakładach pracy chronionej.

Inspekcja powinna bardziej przyjrzeć się egzekwowaniu przestrzegania przepisów ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych i głównym przyczynom wypadków w budownictwie. Powinna także monitorować prawidłowość stosowania ustawy o emeryturach pomostowych, objąć intensywną kontrolą zasady wynagradzania pracowników firm ochroniarskich oraz stosowanie odzieży i środków ochrony w górnictwie i budownictwie.

Rada zwróciła się do parlamentu o zapewnienie „odpowiednich środków na realizację rozległych zadań PIP”.

Źródło: www.pip.gov.pl, stan z dnia 22 stycznia 2015 r.