Smolarz argumentował na konferencji w Sejmie, że obecnie organy decydujące o przyznaniu świadczeń rodzinnych, w tym specjalnego zasiłku opiekuńczego i świadczenia pielęgnacyjnego, dokonują różnych interpretacji.
Jak zaznaczył, różnice wywołała uchwała Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2012 roku. Mówi ona - wyjaśnił - że posiadaczy gospodarstw rolnych ubezpieczonych w KRUS można uznać za osoby, które nie zaprzestały prowadzenia działalności i wykonują pracę.
"W jednych gminach rodzice sprawujący opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi pobierają zasiłek pielęgnacyjny, w innych gminach nie. Chcemy w sposób ustawowy uregulować i wyjaśnić te wątpliwości, by nie było różnic w interpretacji przepisów prawa" - przekonywał.
Zdaniem posła PSL znowelizowanie ustawy o świadczeniach rodzinnych jest szczególnie ważne w związku ze wzrostem od 1 kwietnia tego roku świadczenia pielęgnacyjnego do 800 zł netto, czyli najwyższej kwoty przyznawanej dotychczas przez państwo rodzicom, którzy zaprzestali pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.
"Chcemy, aby wszyscy obywatele w Polsce - także ci z niewielkich środowisk, którzy utrzymują się z niewielkich gospodarstw - mieli takie same prawa, jak wszyscy inni” - dodał.