Polacy co roku przeznaczają coraz więcej środków na świąteczne przygotowania. Zwiększona konsumpcja przekłada się na generowanie nowych miejsc pracy. W sezonie przedświątecznym potrzeba zatrudnienia zwiększa się przede wszystkim w przedsiębiorstwach związanych z handlem, usługami, dystrybucją i w branży HoReCa. Chcąc zdążyć z realizacją zamówień, firmy szukają dodatkowych rąk do pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia, które szybko i skutecznie pozyskują kandydatów. Dla wielu osób to szansa zdobycia nowego doświadczenia i zarobienia dodatkowych pieniędzy na elastycznych warunkach. W LeasingTeam rekrutacje pracowników rozpoczynają się w ostatnich dniach października, a ich intensyfikacja następuje pod koniec listopada. 

Mikołaje zawsze w cenie 

Już od początku grudnia centra handlowe organizują akcje promocyjne i animacje mikołajkowe. W związku z tym perfumerie, supermarkety i sklepy z zabawkami zatrudniają hostessy i animatorów do wsparcia sprzedaży, a także odegrania roli Świętego Mikołaja lub Śnieżynki oraz opieki nad najmłodszymi klientami. Galerie handlowe często korzystają ze wsparcia osób ze zdolnościami manualnymi do prowadzenia zabaw dla dzieci, np. malowania twarzy czy tworzenia świątecznych ozdób. Za tego rodzaju prace można zarobić kilkanaście złotych na godzinę. Coraz częściej centra handlowe i dyskonty oferują swoim klientom możliwość przygotowania koszy świątecznych, a także usługę pakowania prezentów, a to wymaga zaangażowania dodatkowych pracowników. Z kolei w drugiej połowie grudnia sieci marketowe wydłużają godziny otwarcia, co wymusza zwiększenie liczby personelu obsługującego kasy i poszczególne działy. Liczba pracowników do obsługi klientów wzrasta nawet dwukrotnie. Wymagania dotyczące kandydatów nie są wygórowane. W centrach handlowych liczy się przede wszystkim łatwość w nawiązywaniu kontaktu z klientem i uprzejmość. Praca dorywcza w okresie przedświątecznym często jest w wymiarze 8 godzin dziennie, w tym w weekendy i w późnych godzinach wieczornych, w związku z tym bardzo ważna jest także elastyczność i dyspozycyjność kandydatów. 

– Konkurencja ofert pracy w przedświątecznym okresie jest bardzo wysoka, co sprawia, że stawki dla pracowników są naprawdę atrakcyjne. Jedną z najbardziej opłacalnych świątecznych prac jest występowanie w roli Św. Mikołaja – można otrzymać za nią od 18 do nawet 40 zł brutto za godzinę. Wszystko zależy jednak od lokalizacji, bliskości Świąt i rodzaju pracy. Mniejsze wynagrodzenie otrzyma osoba w przebraniu Św. Mikołaja, która tylko rozdaje ulotki niż ta, która występuje jako animator podczas eventu mikołajkowego – komentuje Marta Pilipowicz, Dyrektor Regionu z LeasingTeam.     

Pomoc w branży HoReCa mile widziana 

Święta coraz częściej stają się pretekstem do spędzenia czasu poza domem. Część rodzin wyjeżdża do hoteli, które oferują wypoczynek i organizację uroczystej kolacji wigilijnej. Zapracowani Polacy mają mniej czasu na samodzielne przygotowywanie potraw na wigilijny stół, dlatego ci, którzy zostają na miejscu, coraz chętniej sięgają po usługi restauracji i firm cateringowych oferujących dostawę wigilijnych potraw do domu. Korzystają z nich również firmy organizujące wigilie pracownicze. W branży gastronomicznej i hotelarskiej najbardziej poszukiwani są kelnerzy, pomoc kuchenna (np. do lepienia pierogów wigilijnych) i osoby sprzątające. Czas największego zapotrzebowania na ich pracę to okres od 22. grudnia do 7. stycznia. 

Zakupy w sieci generują pracę w logistyce i dystrybucji

W ramach oszczędności czasu coraz więcej osób zamawia zakupy przez Internet, korzystając przy tym z prawa do zwrotu towaru. W związku z dużo wyższym niż w pozostałych miesiącach zatowarowaniem magazynów, firmy potrzebują dodatkowych pracowników, którzy będą w stanie sprawnie kompletować i wysyłać produkty, w tym pakowaczy, konfekcjonerów i osób z uprawnieniami do obsługi wózka widłowego.

 

– Zakupy w sieci i wysyłanie kartek świątecznych powodują, że firmy kurierskie i urzędy pocztowe również mają dużo więcej pracy niż standardowo. Zatrudniając się jako magazynier, kurier lub kierowca można zarobić dodatkowe pieniądze i podreperować swój budżet. Kurier w okresie przedświątecznym zarabia około kilkunastu złotych na godzinę – komentuje Marta Pilipowicz, Dyrektor Regionu z LeasingTeam.   

Warto mieć rękę na pulsie 

Przedświąteczna praca dorywcza szybko pojawia się i znika, dlatego warto regularnie przeglądać specjalistyczne portale (np. praca.pl) i ogólnokrajowe serwisy ogłoszeniowe (np. praca.gratka.pl). Dobrym pomysłem jest też przesłanie CV do agencji zatrudnienia, która uzupełni swoją bazę kandydatów o nadesłaną aplikację, a gdy tylko pojawi się odpowiednia oferta pracy, skontaktuje się z kandydatem. Do Świąt zostało kilka tygodni, więc najwyższa pora, aby rozejrzeć się za możliwościami, jakie w tym roku oferuje rynek. To szansa na dodatkowy zarobek zarówno dla doświadczonych pracowników, jak i osób uczących się, które stawiają dopiero pierwsze kroki na rynku pracy. 

Źródło: LeasingTeam