Kobieta na zasiłku macierzyńskim nie będzie musiała odprowadzać składek emerytalnych i rentowych, jeśli dorabia na zleceniu lub prowadzi własną firmę.
Tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych i prawie bankowym przygotowanego przez ministerstwo pracy. Dziś w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (należnego z ubezpieczenia pracowniczego) muszą opłacać obowiązkowo składki emerytalne i rentowe, jeśli dorobią choćby na jednym zleceniu, nie zawieszą prowadzonej działalności itd. Obowiązek płacenia składki do ZUS z dodatkowego źródła dochodów zostanie zniesiony. W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorczym matkom – tak jak i niedorabiającym – składki z tego tytułu sfinansuje budżet państwa. Będą się natomiast mogły z dodatkowego tytułu ubezpieczyć dobrowolnie.

Gdyby natomiast kobieta na zasiłku macierzyńskim podpisała kolejną umowę o pracę lub stała się członkiem spółdzielni czy też funkcjonariuszem Służby Celnej, to zostanie obowiązkowo ubezpieczona z obu tytułów. Projekt nie proponuje jednak poprawy sytuacji kobiet na urlopach wychowawczych.

źródło: Rzeczpospolita, 12 grudnia 2008 r., Magdalena Januszewska