Jak wynika z uzasadnienia, celem projektu jest usunięcie niejasności i nieadekwatności niektórych przepisów aktualnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30.12.1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali (Dz.U. z 2000 r. Nr 3, poz. 36) – dalej r.b.h.z.m., do faktycznych uwarunkowań produkcyjnych istniejących w branży obrotu złomem metali.
Szczególnie dotyczy to tych przepisów, które są bezpośrednio związane z problematyką bezpieczeństwa pracy, a które w dotychczasowej formie nie dają możliwości stworzenia optymalnie bezpiecznych warunków pracy w omawianej branży.
Uzasadnieniem dla wszczęcia prac legislacyjnych są także wnioski i sugestie Państwowej Inspekcji Pracy o charakterze kontrolno-prewencyjnym, które są ukierunkowane na nieustającą potrzebę podwyższania standardów bezpieczeństwa pracy w krajowej branży złomowej. Wnioski te wypracowane zostały podczas sukcesywnie przeprowadzanych z urzędu przez inspektorów PIP kontroli w podmiotach zajmujących się obrotem złomu metali.
W porównaniu z aktualnie obowiązującymi regulacjami, w projekcie dokonano merytorycznych zmian i uzupełnień ukierunkowanych na poprawę i ochronę warunków pracy przy dystrybucji złomu. Zmiany i uzupełnienia uwzględniają sugestie i uwagi Państwowej Inspekcji Pracy, wypracowane w oparciu o merytoryczną wiedzę, jak i bogate doświadczenie nabyte m.in. podczas sukcesywnie przeprowadzanych kontroli.

Dowiedz się więcej z książki
40 lat Kodeksu pracy
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Przykładowo, nową treść nadano § 1 ust. 1 pkt 2 r.b.h.z.m., zgodnie z którą rozporządzenie w szczególności dotyczy podejmowania działań zabezpieczających w przypadku stwierdzenia obecności przedmiotów niebezpiecznych w złomie, mając na uwadze, że przepisy tej regulacji nie dotyczą postępowania przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych ze złomu, ale przede wszystkim nakładają obowiązek przeprowadzania systematycznej kontroli złomu oraz określają tryb postępowania w razie znalezienia takich przedmiotów, które mogą być uznane za niebezpieczne.
W § 1 ust. 2 pkt 2 i 3 rozszerzono krąg podmiotów, do których odnoszą się przepisy rozporządzenia o pracodawców zajmujących się zbieraniem, transportem, sortowaniem złomu metali oraz o pracowników wykonujących prace wymienione w pkt. 1 i 2 niniejszego § 1.
Do § 3 wprowadzono nowy ust. 3 zalecający każdorazową kontrolę nowo dostarczanego złomu, niezależnie od jego ilości, przez wyznaczonych przez pracodawcę pracowników wyszkolonych w zakresie bhp przy wykonywaniu tego rodzaju pracy.
Zmieniono również § 7 ust. 5 w kontekście potrzeby doprecyzowania warunków przemieszczania już znalezionego przedmiotu niebezpiecznego. W tej sytuacji przedmiot taki musi być przemieszczony przez właściwe ze względu na jego specyfikę i stopień stwarzanego zagrożenia organy do uprzednio wydzielonego na stałe pomieszczenia lub innego wyodrębnionego i oznakowanego znakami bezpieczeństwa miejsca, niedostępnego dla pracowników i osób postronnych.
Efektem wprowadzenia przedmiotowej regulacji będzie zmniejszenie wypadkowości i potencjalnych zagrożeń w omawianym środowisku pracy, jak również stworzenie bardziej bezpiecznych warunków pracy.
Nowe rozporządzenie miałoby zacząć obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.