Forma spożywania posiłków w godzinach pracy może być różna w każdej firmie. Niekiedy jest to półgodzinna czy godzinna przerwa na lunch, podczas której pracownicy mogą wyjść do pobliskiej pizzerii, kantyny czy baru bistro, zamówić posiłek przez telefon lub Internet i spożyć go w pomieszczeniu socjalnym. W niektórych firmach dla pracowników dostępna jest stołówka, a inne przedsiębiorstwa nawiązują współpracę z firmą cateringową, która codziennie dostarcza zamówione posiłki. Niestety, w wielu przedsiębiorstwach wciąż jednak popularne jest spożywanie posiłku przed ekranem komputera.

Tymczasem pracownicy wysoko cenią fakt dofinansowania posiłków przez pracodawcę. Firmy otwarte  na najnowsze trendy dają pracownikom możliwość wyboru posiłku w dowolnie wybranym przez niego miejscu. Aby jednak mieć pewność, że przeznaczone na posiłek środki zostaną wydane zgodnie z ich intencją, wdrażają karty żywieniowe doładowane odpowiednią kwotą. Pracownik dysponujący kartą żywieniową ma do wyboru kilkadziesiąt tysięcy punktów w całej Polsce: kantyny, bary szybkiej obsługi, pizzerie, piekarnie, firmowe kafeterie, restauracje itp. Do pracownika należy wybór, czy otrzymaną kwotę przeznaczy na lunch poza biurem, zamówi danie na wynos lub kupi kanapkę w drodze do pracy. Podobną rolę pełniły do niedawna bony żywieniowe, ale ze względu na ich archaiczny charakter i pracochłonną dystrybucję wśród pracowników, coraz częściej są one wypierane przez nowoczesne karty typu pre-paid, zapewniające wydawanie środków zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli na posiłki. Wysokie standardy stają się warunkiem koniecznym, któremu na różne sposoby usiłują sprostać pracodawcy dbający o pracowników. Zadowolenie pracowników nie jest jedyną korzyścią płynącą z tej formy motywowania.

 Karty żywieniowe są również korzystnym rozwiązaniem finansowym – przynoszą korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Wartość kart przeznaczonych na posiłki jest zwolniona ze składki ZUS do 190 zł miesięcznie, ponieważ mogą być one realizowane tylko w placówkach gastronomicznych przygotowujących i wydających posiłki w ramach prowadzonej działalności, w placówkach żywienia przyzakładowego, stołówkach i bufetach. To ważna informacja dla firm, które chcą mieć stuprocentową pewność, że organy podatkowe nie zakwestionują systemu dofinansowania posiłków. Wprowadzenie w organizacji systemu dofinansowania wyżywienia pracowników pozwala przedsiębiorstwu zaoszczędzić do 410,40 zł na jednego pracownika rocznie, co w przypadku firmy zatrudniającej kilkaset czy kilka tysięcy osób daje naprawdę duże oszczędności.

Szczególną uwagę na możliwości, jakie daje system oparty na kartach żywieniowych, powinni zwrócić również pracodawcy, których obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom posiłku regeneracyjnego czy profilaktycznego.

Henrietta Varju

dyrektor sprzedaży i marketingu w Edenred Polska