Badanie przeprowadzone zostało w pełni zróżnicowanej grupie. Większość badanych uskarżało się na konflikty lub kwestie związane z zarządzaniem grupą lub adaptacją społeczną w miejscu pracy. Z drugiej strony z badania wyraźnie widać, że coraz więcej pracodawców myśli nie tylko o kondycji fizycznej pracowników, ale także o ich psychice.

[-DOKUMENT_TXT-]

Około połowy (54%) pracowników stwierdziło, że ich przełożeni dbają o dobrą atmosferę i rozładowanie stresu. Menedżerowie byli nawet bardziej optymistyczni, ponieważ 73% stwierdziło, że aktywnie dba o kondycje psychiczną pracowników i wspiera swoje zespoły w trudniejszych momentach, czy to zawodowych, czy też życiowych. Badanie, zrealizowane także na tak dużych firmach jak Pepsico, Deloite czy Jaguar Land Rover pokazało, że pracownicy obawiają się otwarcie porozmawiać o problemach związanych z depresją czy nadmiernym stresem, obawiając się, że będzie to odebrane jako oznaka słabości.

Ponad 2000 badanych stwierdziło, że odczuła objawy załamania nerwowego w czasie pracy, z czego zaledwie połowa czuła, że otoczenie ich wspiera, niemniej ponad 70% stwierdziło, że chętnie widziałoby w ramach miejsca pracy jakieś programy wsparcia formalnego i mniej formalnego. Mniej niż 1 na 10 pracowników deklaruje, że może otwarcie porozmawiać ze swoim przełożonym o problemach emocjonalnych, nawet jeśli są związane wprost z wykonywaną pracą

Źródło: CIPD