Pracodawcy RP: propozycja nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej jest niekostytucyjna?
\

Zdaniem Wiceprezydenta Pracodawców RP Andrzeja Mądrali prace nad projektem zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych powinny zostać przerwane. Wiele jego zapisów budzi bowiem zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją RP i Kodeksem Postępowania Administracyjnego.

Przygotowana przez Pracodawców RP analiza projektu wskazuje na to, że propozycja definicji ciągłości i kompleksowości świadczeń może podważać zasady równego traktowania podmiotów oraz zachowania uczciwej konkurencji. W tym więc zakresie może być niezgodna z Konstytucją RP. Z kolei propozycja zmiany sposobu rozpatrywania odwołań jest niezgodna z Kodeksem postępowania administracyjnego, który gwarantuje dwuinstancyjność oraz rozpatrywanie odwołania przez organ administracji publicznej wyższego stopnia.

Zdaniem Wiceprezydenta Pracodawców RP Andrzeja Mądrali projekt ustawy w sposób nieuzasadniony podnosi rolę Prezesa NFZ i dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich NFZ w kształtowaniu polityki zdrowotnej państwa. Podobnie jest z prawem dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich NFZ do autonomicznego podejmowania decyzji o przeprowadzeniu kontraktowania lub aneksowaniu umów. Pozwala to na arbitralne określanie zakresu świadczeń i regionu kontraktowania, w którym wszystkie umowy w danym zakresie podlegają aneksowaniu. Tylko krok dzieli takie rozwiązanie od selekcji świadczeniodawców.

Źródło: www.pracodawcyrp.pl, stan z dnia 28 sierpnia 2013 r.

Data publikacji: 28 sierpnia 2013 r.