Ostrymi narzędziami w rozumieniu projektu są używane przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przedmioty służące do cięcia, kłucia i mogące spowodować zranienie lub zakażenie biologicznym czynnikiem chorobotwórczym.
Zgodnie z § 2 projektu w celu ochrony pracowników przed zagrożeniami tego rodzaju pracodawca obowiązany jest do stosowania wszelkich dostępnych środków eliminujących lub ograniczających narażenie, w szczególności do dokonania oceny ryzyka narażenia, opracowania i wdrożenia procedury bezpiecznego postępowania z ostrymi narzędziami. Pracodawca jest ponadto obowiązany do zapewniania stałego dostępu do informacji o zasadach używania ostrych narzędzi, promowania dobrych praktyk zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami, prowadzenia wykazu takich zranień i organizowania systematycznych szkoleń dotyczących zranień tego rodzaju. Szkolenia powinny obejmować zagadnienia dotyczące m.in.: 1) prawidłowego postępowania z ostrymi narzędziami, 2) środków, które należy podjąć w celu zapobiegania zranieniom, 3) wyposażenia i stosowania środków ochrony indywidualnej.
Pracownik obowiązany jest niezwłocznie zgłosić pracodawcy lub osobie wykonującej zadania służby bhp oraz lekarzowi sprawującemu profilaktyczną opiekę zdrowotną każdy przypadek zranienia ostrymi narzędziami. Potwierdzony przypadek zranień odnotowuje się w wykazie, podając imię i nazwisko zranionego pracownika, czas i miejsce zranienia, narzędzie, którym pracownik został zraniony, czynność, w trakcie której do zranienia doszło oraz działania podjęte w celu usunięcia skutków zranienia. Przepis § 10 projektu nakłada na pracodawcę obowiązek wdrożenia procedur umożliwiających natychmiastowe udzielenie pomocy pracownikowi, który uległ zranieniu ostrym narzędziem, uwzględniających w szczególności konieczność podjęcia określonych działań profilaktycznych oraz przeprowadzenia niezbędnych badań lekarskich.
Rozporządzenie, które w myśl projektu miałoby wejść w życie 11 marca 2013 r., ma na celu wdrożenie przepisów dyrektywy Rady nr 2010/32/WE z dnia 10 maja 2010 r. w sprawie wykonania umowy ramowej dotyczącej zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami w sektorze szpitali i opieki zdrowotnej zawartej między HOSPEEM a EPSU (Dz. Urz. UE L 134 z 1.06.2010, s. 66).

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.