Pod koniec zeszłego tygodnia do urzędów pracy dotarła aktualizacja oprogramowania rozliczeniowego, która pozwoliła na podwyższenie tysięcy stypendiów wypłacanych bezrobotnym. Pośredniaki musiały czekać na to uaktualnienie ponad miesiąc od nowelizacji przepisów.

– Część powiatowych urzędów pracy wypłaciła już bezrobotnym stypendia za maj wcześniej z potrąceniem podatku dochodowego – mówi Jerzy Kędziora, przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy, dyrektor PUP w Chorzowie. – Od dawna sygnalizowaliśmy rządowi, że przepisy nierówno traktują bezrobotnych, bo ze stypendiów wypłacanych z unijnych pieniędzy nie trzeba było potrącać podatku dochodowego, jeśli jednak wypłata była z Funduszu Pracy, to trzeba było pomniejszyć to świadczenie o podatek dochodowy.

[-DOKUMENT_HTML-]

Zeszłotygodniowa aktualizacja oprogramowania rozliczeniowego pośredniaków to nie koniec sprawy. Dotyczyła ona bowiem tylko bieżących rozliczeń. Urzędnicy ciągle czekają na kolejną aktualizację, która pozwoli im wygenerować korekty dla bezrobotnych pobierających świadczenia w zeszłym roku. Bez tego dokumentu nie dostaną oni zwrotu nadpłaconego w 2016 podatku dochodowego.

Z informacji, jakie uzyskała „Rzeczpospolita" wynika, że do zwrotu tylko za zeszły rok jest 100 mln zł. Prawo do odzyskania tych pieniędzy ma 167 tys. bezrobotnych.

Źródło: Rzeczpospolita