Przejście na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego ma dotyczyć kobiet, które mają okres składkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz mężczyzn, mających okres składkowy co najmniej 40 lat. Nad propozycją od 15 maja 2015 r. toczą się prace w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Poselski projekt (druk 3406) ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje stworzenie pracownikom o bardzo długim stażu możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Ma to być swego rodzaju nagroda dla osób o bardzo długim staż ubezpieczeniowym, opartym na faktycznej aktywności zawodowej. W praktyce będzie ona dotyczyć osób, które rozpoczęły pracę w wieku ok. 20 lat i w całym okresie zatrudnienia (ew. działalności gospodarczej) miały krótkie okresy absencji chorobowej lub bezrobocia.

Na gruncie obowiązujących przepisów, do okresu składkowego nie zalicza się m.in. okresów niezdolności do pracy z powodu choroby czy okresów nauki (są to lata nieskładkowe). Ponadto ubezpieczeni posiadający co najmniej: kobiety 35-letni okres składkowy oraz mężczyźni 40-letni okres składkowy, a niemający określonego przez przepisy wieku, nie mają prawa przejścia na emeryturę. Dotyczy to szczególnie pracowników. Pomimo legitymowania się bardzo długim stażem pracy napotykają oni, w okresie kilku ostatnich lat poprzedzających osiągnięcie ustawowego wieku emerytalnego, na istotne problemy utrudniające aktywność zawodową. Wynikają one najczęściej ze zwiększonej absencji chorobowej („zużycie” organizmu w wyniku wielu lat ciężkiej pracy) podnoszącej prawdopodobieństwo utraty pracy, niemożliwości znalezienia nowego zatrudnienia w sytuacji jej utraty oraz obniżonej - z uwagi na długoletnia pracę – wydajności.

Obowiązujące regulacje odnoszące się do osób posiadających 35-letni (kobiety), czy 40-letni (mężczyźni) okres ubezpieczenia, tj. art. 26b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dotyczący tzw. emerytury częściowej) oraz art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 30 kwietni 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, nie dotyczą grupy ubezpieczonych, którą zakresem podmiotowym obejmuje omawiany projekt. Poselska propozycja dotyczy bowiem osób mających odpowiednio długi, 35- i 40-letni, okres ubezpieczenia, liczony tylko z okresów składkowych oraz nieposiadających możliwości zatrudnienia.

Projektodawcy (grupa posłów SLD) wskazują, że osoby w wieku 60+ stanowią obecnie 3,4% ogółu bezrobotnych (ok. 80 tys. osób), a osoby w wieku 55-59 lat stanowią 10,7% ogółu bezrobotnych (ponad 200 tys. osób). Proponowana nowelizacja ma stworzyć silny bodziec do aktywności zawodowej i to aktywności rejestrowanej - by uzyskać wymagany okres ubezpieczenia. Z kolei dla osób już posiadających wymagany okres ubezpieczenia, ma stanowić swoisty bufor na wypadek utraty pracy czy szansy zarobkowania.

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 25 czerwca 2015 r.