Według badania 34 proc. Polaków obawia się, że ich obecna umowa zostanie zerwana lub nie będzie przedłużona. W Grecji, Hiszpanii i na Węgrzech jest to odpowiednio: 45 proc., 42 proc i 40 proc. badanych.

68 proc. Polaków ocenia, że w nadchodzącym półroczu znajdzie porównywalne do obecnego stanowisko w innej firmie. We wszystkich krajach europejskich odpowiadało tak 51 proc. respondentów. Najniżej swoje szanse na znalezienie nowego zatrudnienia oceniają Hiszpanie (34 proc. ankietowanych).
Poprawa nastrojów na rynku pracy nie dotyczy jednak wszystkich zatrudnionych. W porównaniu z poprzednim badaniem wzrosła wśród starszych osób obawa dot. utraty stanowiska. Obecnie dotyczy to 41 proc. badanych (w poprzednim badaniu 28 proc.). Utraty pracy boi się też 39 proc. młodych osób, dopiero rozpoczynających karierę zawodową.
Z kolei 78 proc. młodych Polaków ocenia pozytywnie możliwości znalezienia nowej pracy. Chodzi o osoby w wieku 18-34 lat. W przypadku osób starszych jest to 42 proc. badanych.
W ostatnim półroczu 25 proc. Polaków zmieniło pracodawcę. Dla 35 proc. respondentów główną przyczyną zmiany pracy było poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia, a dla 34 proc. - zmiany w strukturze firmy.
Według 86 proc. badanych doświadczenie zawodowe ma większe znaczenie w poszukiwaniu pracy niż wykształcenie.
Z badania wynika, że najmłodsi oraz najstarsi pracownicy podejmują często pracę poniżej posiadanych kwalifikacji. Ponad 90 proc. respondentów uważa, że po ukończeniu 55. roku życia trudniej jest znaleźć zatrudnienie.
"Zaniżanie swoich kwalifikacji przez osoby najmłodsze i najstarsze na dłuższą metę nie jest korzystne ani dla pracowników, ani pracodawców. W oczywisty sposób, pracownicy tacy szybko się nudzą i nie angażują się w pracę, ale zarazem pozbawieni wyzwań zawodowych pozwalających rozwijać kompetencje, nie rozbudowują doświadczenia zawodowego, które jest tak ważne dla każdego kolejnego pracodawcy" - ocenił dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad Kajetan Słonina.
Badanie przeprowadzono od 18 kwietnia do 13 maja br. Wzięło w nim udział 405 respondentów z Polski, a w całym badaniu łącznie 13 tys. 967 osób z 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk.