Czy pracodawca może przyznać pracownikom pomoc finansową z funduszu socjalnego do kwoty 380 zł zwolnionej od podatku, (uwzględniając sytuację życiową, rodzinną i materialną), w każdym czasie w ciągu roku, bez konkretnej okoliczności na ten cel?
 

Pracodawca może przyznać pracownikowi pomoc finansową z ZFŚS w dowolnej kwocie i dowolnym okresie, powołując się przy tym na kryteria socjalne, bez konieczności powiązania tej pomocy z konkretnym zdarzeniem. Przyznanie świadczenia nie może być sprzeczne z postanowieniami zakładowego regulaminu działalności socjalnej.

Artykuł 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.), dalej u.z.f.ś.s., wśród rodzajów działalności socjalnej, na którą wydatkuje się środki funduszu, wymienia pomoc materialną rzeczową i finansową. Pomoc ta, w przeciwieństwie do pomocy na cele mieszkaniowe, ma charakter wyłącznie bezzwrotny, podobnie jak inne świadczenia z funduszu socjalnego.
W zakładowych regulaminach działalności socjalnej przyjmuje zwykle nazwę zapomogi. Nie jest to raczej typ świadczenia, który mógłby być przyznany wszystkim pracownikom (w jednakowej wysokości), ale świadczenie o charakterze ulgowym, do którego zgodnie z art. 8 ust. 1 u.z.f.ś.s., powinny mieć zastosowanie kryteria socjalne. Przyznanie pomocy finansowej na zasadach ulgowych, a więc nie wszystkim uprawnionym, a jedynie wybranym osobom musi odwoływać się do sytuacji życiowej, rodzinnej lub materialnej świadczeniobiorcy. Jest to wystarczająca podstawa przyznania pomocy finansowej, a jej udzielenie nie musi być koniecznie powiązane z wystąpieniem zdarzenia losowego. Niemniej takie postępowanie nie może naruszać zakładowego regulaminu działalności socjalnej. To w tym akcie pracodawca określa na co będzie przeznaczał środki socjalne (art. 8 ust. 2 u.z.f.ś.s.). Jeśli zatem przykładowo regulamin wskazuje, że z funduszu dofinansowuje się jedynie wypoczynek i działalność sportowo-rekreacyjną, to przyznanie pomocy finansowej nie może mieć miejsca. Przy tak jednoznacznych zapisach nie można przyznać świadczenia, którego regulamin nie przewiduje, mimo że czyni to ustawa. Podobnie przyznanie pomocy finansowej w opisanych okolicznościach nie będzie możliwe, jeżeli regulamin uzależnia to świadczenie od wystąpienia zdarzenia losowego.