W poniedziałek odbyła się w Białymstoku uroczystość związana z powołaniem nowego dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej - płk. Piotra Kondraciuka.

Porozumienie podpisane między inspektoratem a wojewodą dotyczy sześciu jednostek znajdujących się na terenie województwa. "Idea jest taka, aby w razie jakiejś klęski żywiołowej, zdarzeń tragicznych i dramatycznych, wykorzystać skazanych do usuwania skutków tych klęsk" - powiedział dziennikarzom płk Kondraciuk.

[-DOKUMENT_HTML-]

Dodał, że inspektorat dysponuje dużą liczbą skazanych, którzy po odbyciu odpowiednich szkoleń, będą mogli wspierać lokalne samorządy.

Kondraciuk mówił, że praca jest nie tylko ważnym elementem resocjalizacji, ale też dzięki odpłatnej pracy zmniejsza się koszt też utrzymania więźniów.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że to porozumienie będzie bardzo ważne w sytuacjach kryzysowych, bo dzięki niemu będzie można podjąć współdziałanie. Dodał, że z jednej strony urząd wojewódzki będzie wspierał poszczególne samorządy w zatrudnianiu w tym czasie więźniów, z drugiej - urząd będzie oferował więźniom i funkcjonariuszom Służby Więziennej odpowiednie szkolenia.

Obecny na uroczystości wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński mówił, że obecnie w więzieniach w całym kraju przebywa 75 tys. osadzonych, z czego zatrudnionych jest 31 tys. więźniów. Jak dodał, z analiz wynika, że pracować mogłoby w sumie ok. 40 tys. osadzonych. Ma nadzieje, że w zwiększeniu zatrudnienia więźniów pomoże też rządowy program "Praca dla więźniów". (PAP)