Przedsiębiorca telekomunikacyjny to przedsiębiorca lub inny podmiot uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej, który wykonuje działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu sieci telekomunikacyjnych, udogodnień towarzyszących lub świadczeniu usług telekomunikacyjnych.
Zgodnie z r.p.p.t. przedsiębiorca ma obowiązek sporządzić plan działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń - plan o charakterze ogólnym, rejonowym lub lokalnym - odpowiednio dla obszaru wykonywania działalności telekomunikacyjnej, określonego we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Gdy obszar ten jest mniejszy od określonego we wniosku, należy sporządzić plan dla faktycznego obszaru wykonywanej działalności. Natomiast przedsiębiorca wykonujący działalność telekomunikacyjną na jednym lub kilku obszarach, które nie przekraczają granic administracyjnych powiatu, sporządza plan lokalny dla całości lub części powiatu, na obszarze którego wykonuje działalność. Jeżeli zaś przedsiębiorca prowadzi działalność telekomunikacyjną na jednym lub kilku obszarach, które przekraczają granice administracyjne powiatu, wówczas ma obowiązek sporządzenia planu rejonowego dla części lub całości każdego województwa, na obszarze którego wykonuje tę działalność.

Przedsiębiorca powinien sporządzić plan zgodnie z przepisami r.p.p.t. w terminie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia świadczenia usług telekomunikacyjnych lub dostarczania sieci telekomunikacyjnej, albo od dnia wejścia w życie r.p.p.t. - w zależności od tego, który z tych terminów nastąpi później.
Plan ogólny powinien zawierać (w części formalnej) podstawowe dane identyfikujące przedsiębiorcę, imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów osób odpowiedzialnych za sporządzenie planu wraz z określeniem zakresu ich kompetencji oraz wykaz przeprowadzonych uzgodnień wraz z potwierdzeniem ich dokonania przez organy określone w § 8 r.p.p.t.

Przedsiębiorca sporządzający plan powinien dokonać analizy potencjalnych, szczególnych zagrożeń na obszarze, na którym wykonuje działalność telekomunikacyjną, ocenić wpływ szczególnych zagrożeń na posiadaną infrastrukturę telekomunikacyjną i zdolność do zachowania ciągłości prowadzonej przez siebie działalności telekomunikacyjnej oraz przeanalizować potrzeby w zakresie świadczenia, utrzymania i odtwarzania usług telekomunikacyjnych oraz zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego podmiotom i służbom wykonującym zadania w zakresie ratownictwa oraz niesienia pomocy ludności, podmiotom i służbom wykonującym zadania na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz podmiotom właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego wskazanym w ramach uzgodnień planów przez organy, o których mowa w § 8 r.p.p.t.

Powinien również określić ogólną charakterystykę prowadzonej działalności telekomunikacyjnej, w tym charakterystykę świadczonych usług, w tym w szczególności wykaz obiektów infrastruktury telekomunikacyjnej o znaczeniu kluczowym dla funkcjonowania przedsiębiorcy i obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa, ustalonych zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2003 r. w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony (Dz. U. Nr 116, poz. 1090), procedury współpracy przedsiębiorcy w sytuacjach szczególnych zagrożeń z innymi przedsiębiorcami, dotyczące zapewnienia dostępu telekomunikacyjnego, w szczególności współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami, procedury współpracy przedsiębiorcy z właściwymi podmiotami i służbami w zakresie utrzymania ciągłości świadczenia usług telekomunikacyjnych i dostarczania sieci telekomunikacyjnej z uwzględnieniem pierwszeństwa dla właściwych podmiotów i służb, sposobów wzajemnego przekazywania informacji, alarmowania i ostrzegania, dotyczących sytuacji szczególnych zagrożeń, a także powiadamiania o konieczności podjęcia lub zaprzestania działań określonych w planie wraz z wykazem imion i nazwisk osób albo nazw służb właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego, adresów lub siedzib, numerów telefonów i innych danych kontaktowych oraz zakresem ich kompetencji, procedury współpracy przedsiębiorcy z organami uzgadniającymi plan.

Ponadto plan powinien zawierać wykaz elementów sieci telekomunikacyjnej oraz sposób ich przygotowania do zapewnienia telekomunikacji na potrzeby właściwych podmiotów i służb wraz z procedurami uruchamiania tych elementów, procedury współpracy przedsiębiorcy z ministrem właściwym do spraw łączności oraz Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, opis struktur organizacyjnych przedsiębiorcy obowiązujących w przypadku wystąpienia sytuacji szczególnych zagrożeń wraz z wykazem imion i nazwisk osób albo nazw służb, właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego, adresów lub siedzib, numerów telefonów i innych danych kontaktowych oraz zakresem ich kompetencji, opis wdrożonych systemów zabezpieczenia infrastruktury telekomunikacyjnej przed zakłóceniami, skutkami katastrof, klęsk żywiołowych i nieuprawnionym dostępem oraz procedur działania i środków wdrażanych w sytuacjach szczególnych zagrożeń dla zabezpieczenia własnej infrastruktury telekomunikacyjnej przedsiębiorcy, wykaz obiektów i elementów infrastruktury telekomunikacyjnej dostosowanych do współpracy z ruchomymi urządzeniami telekomunikacyjnymi używanymi przez podmioty, o których mowa w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.), wraz z procedurami ich użycia oraz wykaz przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych podejmowanych w przypadku wprowadzenia ograniczeń w działalności telekomunikacyjnej przewidzianych ww. ustawą.
Plan rejonowy i lokalny powinny zawierać treści określone odpowiednio w § 6 lub 7 r.p.p.t. Po dokonaniu uzgodnień przedsiębiorca ma obowiązek wprowadzić plan do stosowania, co potwierdza podpisem osoba uprawniona do prowadzenia spraw przedsiębiorcy w zakresie określonym w r.p.p.t. oraz przekazać po jednym egzemplarzu ministrowi łączności oraz Prezesowi UKE.

Plan podlega okresowej aktualizacji, nie rzadziej niż raz na 3 lata. W przypadku wystąpienia okoliczności wpływających na jego zawartość, a w szczególności zmian w infrastrukturze telekomunikacyjnej oraz zakresie wykonywanej działalności telekomunikacyjnej, zmiany danych identyfikujących przedsiębiorcę oraz dotyczących szczególnych zagrożeń, a także na wniosek właściwych organów administracji publicznej uzgadniających zawartość planu, plan podlega bieżącej aktualizacji. Plany dotychczasowe obowiązują do czasu sporządzenia planów na podstawie r.p.p.t.