„Układy zbiorowe to nie archaizm, ale rozwiązania będące konstytucją dla pracowników w XXI wieku. Wielokrotnie słyszymy, że to kodeks pracy jest tym podstawowym wymiarem prawa dla pracownika i obowiązku dla pracodawcy, ale uważamy że partycypacja pracownicza na poziomie kodeksu pracy to nie jest to, o co nam chodzi. Układy zakładowe, zbiorowe, ponadnarodowe, to przyszłość nie tylko w naszym kraju, ale i Europie” – mówi Piotr Duda w rozmowie z Maciejem Chudkiewiczem z "Tygodnika Solidarność".

 

Inaugurując 17 października w Warszawie konferencję pt. „Układy zbiorowe pracy – drogą do społecznej gospodarki rynkowej” Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda odniósł się również do art.20 Konstytucji, mówiącego o społecznej gospodarce rynkowej, opartej na wolności działalności gospodarcze, ale także solidarności, dialogu partnerów społecznych. „Dziś art. 20 Konstytucji RP realizuje tylko część wskazanej w nim idei społecznej gospodarki rynkowej, tę dotyczącą wolności działalności gospodarczej. W części społecznej jest to zapis martwy” – mówił i dodał, że równowaga między gospodarką społeczną a rynkową jest w naszym kraju zaburzona.

 

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz  Morawiecki podkreślił, że związki zawodowe są niezbędnym elementem całego układu gospodarczego. Odnosząc się do układów zbiorowych pracy stwierdził, że są one potrzebne nie tylko związkom, ale także pracodawcom. Stwierdził, że rząd PiS stara się zabezpieczać byt obywateli, a „jego podstawą jest praca, która wyznacza całokształt naszych zachowań w życiu społecznym i gospodarczym”.

 

„Odkryciem naszych rządów jest to, że nie ma dwóch odrębnych bytów: społeczeństwo i gospodarka. Jedziemy na jednym wózku. Dlatego tak lubię uczestniczyć w tych trudnych spotkaniach Rady Dialogu Społecznego, bo tam ścierają się te dwa wymiary” - mówił wicepremier Morawiecki.

 

Z kolei minister w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha stwierdził, że układ zbiorowy nie musi być tylko listą pracowniczych przywilejów, ale może być kompleksową umową społeczną obowiązującą w danym zakładzie, sektorze, czy obowiązywać w wymiarze ponadnarodowym.

Źródło: http://www.tysol.pl