Ponad stustronicowy dokument został opracowany na podstawie informacji nadesłanych przez ministrów i kierowników urzędów centralnych. Zawiera opis działań zrealizowanych, kontynuowanych lub podjętych przez nie w 2014 r. na rzecz osób z dysfunkcjami. Zamieszczonych jest w nim wiele danych statystycznych obrazujących sytuację tej grupy obywateli. Sejm obradował nad nim w czwartek. PiS wniosło o odrzucenie sprawozdania; SLD i ZP zapowiedziały jego poparcie. Mimo to wniosek o odrzucenie sprawozdania w piątek nie uzyskał większości głosów, co oznacza, że Sejm przyjął rządową informację.
Czytaj: Eksperci: niepełnosprawni słabiej wykształceni, mniej konkurencyjni
Z informacji rządu wynika, że w 2014 r. w Polsce było 3 mln 272 tys. osób niepełnosprawnych powyżej 16 lat, w tym 1 mln 162 tys. w wieku 65 lat i więcej (35,5 proc.). W wieku produkcyjnym było 1 mln 901 tys. osób , tj. 8,4 proc. ludności Polski w tym wieku - 418 tys. ze znacznym stopniem niepełnosprawności (22 proc.), 855 tys. z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (45 proc.), 628 tys. z lekkim stopniem niepełnosprawności (33 proc.). Najwięcej osób miało wykształcenie zasadnicze zawodowe - 40,1 proc.
Z informacji wynika, że osoby z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wciąż pozostają w większości poza rynkiem pracy mimo znaczącego wsparcia ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżetu państwa. Instytucje publiczne (m.in. ministerstwa i urzędy centralne) w przeważającej większości nie osiągnęły jeszcze ustawowego 6-procentowego wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne są gorzej wykształcone w porównaniu z osobami sprawnymi, co niekorzystnie wpływa na ich mobilność zawodową i konkurencyjność na rynku pracy pod względem umiejętności zawodowych.
Informacja dostarcza także danych o funkcjonujących w Polsce zakładach pracy chronionej - w grudniu 2014 r. było ich 1 tys. 278. Zatrudniały łącznie ponad 185 tys. osób - w ponad 70 proc. byli to pracownicy bez schorzeń specjalnych; osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności stanowiły 7 proc. populacji zatrudnionych niepełnosprawnych, osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - 68,6 proc., z lekkim stopniem niepełnosprawności - 24,4 proc.
Przeczytaj: Pracodawcy doceniają niepełnosprawnych
W grudniu 2014 r. było 89 zakładów aktywności zawodowej, które zatrudniały 3 tys. 590 osób niepełnosprawnych. W ub. roku utworzono 11 nowych warsztatów terapii zajęciowej dla 660 osób niepełnosprawnych. Ogółem w ub.r. funkcjonowało 691 warsztatów terapii zajęciowej, w zajęciach których uczestniczyło 25 tys. 410 osób niepełnosprawnych.
Uczelnie kształciły 27 tys. 595 studentów oraz 778 doktorantów będących osobami niepełnosprawnymi.
W informacji przedstawiono też negatywne tendencje, które utrudniają niepełnosprawnym funkcjonowanie. Przede wszystkim fakt, że mimo wsparcia państwa, pozostają w większości poza rynkiem pracy oraz że resorty i urzędy publiczne nie zatrudniają osób z dysfunkcjami. (PAP)