Zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Opolu Irena Lebiedzińska powiedziała PAP, że informację o zamiarze przeprowadzenia zwolnień spółka Odra przesłała do urzędu pracy w Opolu w ostatnich dniach. Z informacji tej wynika, że do zwolnień ma dojść między 20 sierpnia a 18 września. „Powodem ma być rozwiązanie umowy kooperacyjnej przez jednego kontrahenta, zapewniającego pracę dla zakładu produkcyjno-montażowego” – wyjaśniła.

Wśród zwalnianych z Odry, która ma status zakładu pracy chronionej, będą osoby niepełnosprawne. Na razie nie wiadomo, jak liczna to będzie grupa. Lebiedzińska powiedziała, że w ostatnich kilku miesiącach były oferty pracy dla niepełnosprawnych. „Z naszych wyliczeń wynika, że od początku roku było ich 254. Przewagę stanowiły wśród nich jednak oferty, np. dla pracowników ochrony, robotników gospodarczych czy sprzątaczek” – powiedziała.

Władze zakładu Odra odmówił komentarza w tej sprawie.

Odra sp. z o.o. w Opolu, wcześniej działająca jako spółdzielnia Odra, jest przedsiębiorstwem produkcyjnym, usługowym i handlowym. Ma w ofercie m.in. usługi z zakresu lakierowania proszkowego, galwaniczne. Oferuje też okucia meblowe. Istnieje na rynku od 65 lat.

Z danych PUP w Opolu wynika, że na koniec czerwca w tym mieście i powiecie opolskim zarejestrowanych było ponad 470 niepełnosprawnych bezrobotnych. W całym województwie w analogicznym okresie było to ponad 2,7 tys. osób.

Planowane w spółce Odra grupowe zwolnienia to nie pierwsze tak duże w ostatnim czasie zwolnienia w woj. opolskim. W maju syndyk zlikwidowanego w kwietniu Taboru Szynowego w Opolu podpisał wypowiedzenia z pracy wszystkim pracownikom spółki, czyli ok. 320 osobom, bo nie pojawiła się wtedy żadna oferta przejęcia przedsiębiorstwa, a spółka nie miała własnych zleceń. Lebiedzińska w rozmowie z PAP podała, że dotychczas w opolskim urzędzie pracy zarejestrowali się nieliczni byli pracownicy Taboru.

Na koniec czerwca bez pracy w woj. opolskim było 45 tys. 298 osób. Stopa bezrobocia sięgnęła w regionie 12,7 proc. Stopa bezrobocia w samym Opolu na koniec czerwca wyniosła 6,4 proc., a w powiecie opolskim – 12,5 proc. (PAP)