Ojcowie zarabiają więcej - im więcej dzieci, tym wyższa pensja?

Ojcowie zarabiają więcej  - im więcej dzieci, tym wyższa pensja?
Większa determinacja czy pracowitość to czynniki, które mogą sprawiać, że ojcowie zarabiają więcej niż bezdzietni mężczyźni. Różnica jest spora, bo ci pierwsi zarabiają aż o 13,6% więcej – wynika z szacunków Open Finance. W ciągu roku daje to przeciętnie dodatkowe 4,5 tys. zł w budżecie domowym statystycznego ojca, czytamy na stronie Forsal.pl.

Różnice w waynagrodzeniach ojców oraz bezdzietnych mężczyzn mogą sugerować, że ojcowie są bardziej doceniani przez pracodawców. Może to wynikać z determinacji rodziców do zapewnienia dzieciom jak najlepszego bytu, co oczywiście dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Determinacja ta często przekłada się na większe oddanie firmie i większą pracowitość, co pracodawcy zwykli doceniać.

Im więcej dzieci, tym wyższa pensja

Gdyby tego było mało, to wynagrodzenie statystycznego mężczyzny jest tym wyższe im więcej posiada dzieci. Podczas gdy ojciec jednej pociechy zarabia przeciętnie bez mała 2,9 tys. zł netto miesięcznie, to już przy dwójce pociech jest to o 280 zł więcej, a przy trójce przeciętne miesięczne wynagrodzenie przekracza 3729 zł – wynika z szacunków Open Finance.

[-DOKUMENT_HTML-]

Danych tych nie należy jednak odczytywać wprost: łatwiej podjąć decyzję o powiększeniu rodziny osobom z wyższym wynagrodzeniem. Alternatywnie pojawienie się potomstwa może motywować do podjęcia rozmów o podwyżce i dalszego rozwoju kariery czy po prostu poszukiwania dodatkowego źródła dochodu. Liczniejsze rodziny w większym stopniu korzystają też z dopłat 500+, ulg podatkowych czy innej pomocy państwa. Taki stan rzeczy także przekłada się na wyższe wynagrodzenia netto ojców niż bezdzietnych mężczyzn.

Metodologia badania: szacunki dotyczące wynagrodzeń bezdzietnych mężczyzn i ojców zostały oparte o informacje dotyczące wynagrodzeń i sytuacji rodzinnej grupy 22 tysięcy klientów Open Finance. Statystyki te zostały nałożone na dane GUS o wynagrodzeniach, informacje pochodzące ze spisu powszechnego ludności z 2011 roku oraz dane Eurostatu na temat różnic w płacach pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Źródło: Forsal.pl