Postanowienie białostockiego sądu ma znaczenie m.in. dla wszystkich dyrektorów instytucji kultury, zatrudnionych na podstawie powołania.

 

Sprawa, która rozpatrywał sąd, dotyczyła dyrektora naczelnego i artystycznego opery i filharmonii w mieście P. W uchwale z 6 kwietnia 2011 r. zarząd województwa odwołał go z tego stanowiska.

 

Dyrektor nie zgodził się z odwołaniem i szukał sprawiedliwości w trzech instancjach naraz. Złożył skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego, odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego oraz pozew do sądu powszechnego o uznanie za bezskuteczne rozwiązania stosunku pracy i przywrócenie do pracy, a następnie o przyznania odszkodowania.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zajął się w pierwszej kolejności kwestią, czy jest właściwy do rozpoznania skargi dyrektora. Zwrócił uwagę, że sądy administracyjne, kontrolując działalność administracji publicznej, orzekają m.in. o zgodności z ustawami uchwał organów samorządu terytorialnego. Natomiast sądy powszechne orzekają we wszystkich sprawach, które nie są zastrzeżone dla innych sądów (administracyjnych). Rozpoznają więc sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz inne sprawy cywilne.

 

Z tego wynika - jak stwierdził białostocki WSA w postanowieniu z 18 października 2011 r. (sygn. II SA/Bk 531/11)- że skargi do sądu administracyjnego można składać wyłącznie w sprawach dotyczących działalności administracji publicznej, które nie zostały przekazane do rozpoznania innym sądom. Sprawy niebędące sprawą z zakresu administracji publicznej są rozpoznawane przez sądy powszechne, co potwierdził już Trybunał Konstytucyjny w uchwale z 27 września 1994 r. (sygn. W 10/93).

 

Zdaniem bydgoskiego WSA, skarga na uchwałę zarządu województwa odwołującą ze stanowiska dyrektora instytucji kultury nie dotyczy sprawy z zakresu administracji publicznej. Nie rozpatrują jej zatem sądy administracyjne, tylko sądy powszechne.

 

To samo dotyczy uchwały o powołaniu dyrektora instytucji kultury. Na ten temat wypowiedział się już Sąd Najwyższy w uchwale z 11 stycznia 2005 r. (sygn. I PZP 11/04) wskazując, że powołanie dyrektora instytucji kultury oznacza powołanie go w rozumieniu art. 68 kodeksu pracy.

 

kjed/ drag/