Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Urząd gminy chce od września zawrzeć umowy zlecenia na sprawowanie opieki podczas dowozu uczniów do szkół w dni nauki szkolnej tj. od poniedziałku do piątku. Minimalny godzinowy dzień pracy takiej osoby to 3 godziny 40 minut, a maksymalny to 5 godzin 15 minut. Czas ten jest podzielony na dwa okresy w ciągu dnia: między godziną 6:25 a 9:20 oraz między 12:30 a 15:10.

Czy z uwagi na nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw z 22 lipca 2016 r. należy zastosować stawkę 12 zł za godzinę pracy oraz prowadzić ewidencję czasu pracy?

Odpowiedź:

Minimalna stawka godzinowa obowiązująca osobę zatrudnioną na podstawie umowy cywilnoprawnej obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017 r.

Uzasadnienie:

Minimalną wysokość wynagrodzenia za każdą godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług gwarantuje art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 lipca 2016 r o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2016 r. poz. 1265) – dalej u.z.u.m.w. Wskazany przepis obowiązuje od dnia wejścia w życie u.z.u.m.w., tj. od dnia 17 sierpnia 2016 r. Zgodnie z jego brzmieniem, wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2017 r. ustala się w kwocie wynikającej ze zwaloryzowania kwoty 12 zł o wskaźnik wynikający z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonej na rok 2017 przez wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w roku 2016. Końcowy wynik obliczeń zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 5 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 5 i więcej groszy podwyższa się do pełnych dziesiątek. Wysokość minimalnej stawki godzinowej, o której mowa wyżej, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, w terminie do dnia 30 września 2016 r.

A zatem, zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu, minimalna stawka godzinowa we wskazanej w nim kwocie obowiązywać będzie dopiero od 1 stycznia 2017 r. (po waloryzacji, o której mowa w przepisie, minimalna stawka godzinowa wynosić będzie ok. 13 zł).

Do tego czasu strony umowy uprawnione są jednak do przeprowadzenia negocjacji wysokości należnego wynagrodzenia, w przypadku gdyby w związku z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej zmianie uległy koszty wykonania zlecenia. Zgodnie bowiem z art. 11 u.z.u.m.w., o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, w razie ustalenia albo zmiany wysokości minimalnej stawki godzinowej, jeżeli będzie to miało wpływ na koszty wykonania zlecenia lub świadczenia usług wynikające z umowy zawartej w trybie innym niż określony przepisami ustawy zmienianej w art. 4, przed dniem 1 września 2016 r., każda ze stron takiej umowy, w terminie nie dłuższym niż do dnia 31 grudnia 2016 r., może zwrócić się do drugiej strony z pisemnym wnioskiem o przeprowadzenie negocjacji dotyczących zawarcia porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia.

Również obowiązek ewidencjonowania czasu pracy zleceniobiorców oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017 r.

Obowiązek ewidencjonowania godzin pracy ww. osób obowiązywać będzie dopiero od dnia 1 stycznia 2017 r. Przepisy u.z.u.m.w. nie wskazują ponadto w jakiej formie należy rejestrować czas pracy zleceniobiorców. Wskazują natomiast, że w przypadku gdy strony umowy nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin pracy w umowie, obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy leżeć będzie po stronie przyjmującego zlecenie lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Osoby te (podobnie jak zleceniodawca, gdy na podstawie umowy to on jest odpowiedzialny za rejestrowanie czasu pracy) mogą ewidencjonować czas pracy w sposób dowolny.

Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 7 u.z.u.m.w. w ustawie  z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2015 r. poz. 2008), po art. 8 dodaje się art. 8a–8f w brzmieniu:

„(…) Art. 8b. 1. W przypadku umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 Kodeksu cywilnego, strony określają w umowie sposób potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

2. W przypadku gdy strony w umowie nie określą sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi przedkłada w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej informację o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

3. Jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, przedsiębiorca albo inna jednostka organizacyjna, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, potwierdza przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej ustalenia co do sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług, a w przypadku braku takiego potwierdzenia przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.”

Joanna Kaleta,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 30.08.2016 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów