Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Firma podpisała umowę zlecenie z osobą fizyczną na wykonanie prac fizycznych na budowie od dnia 1 września 2015 r. do 30 września 2015 r. Dnia 11 września 2015 r. osoba ta uległa wypadkowi przy pracy. Od dnia 11 września do 20 października 2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Jeśli zleceniodawca chce kontynuować współpracę ze zleceniobiorcą po zakończeniu leczenia, to co powinien zrobić?

Czy może podpisać kolejną umowę zlecenie od 1 października 2015 r. (jeśli jednak osoba przebywa na zwolnieniu i raczej nie osiągnie przychodu z tytułu tej umowy - nie wiadomo też jaką kwotę wpisać w umowę)?

Czy zleceniodawca powinien wyrejestrować tę osobę od 1 października 2015 r., czy od 12 września 2015 r. z ubezpieczeń społecznych aneksując umowę?

Odpowiedź:

Zleceniobiorca, z którym zawarto umowę zlecenia na czas określony i nie rozwiązano jej wcześniej, podlega ubezpieczeniom do dnia wygaśnięcia podpisanej umowy. Po zakończeniu obowiązywania umowy powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń od dnia następującego po dniu wygaśnięcia umowy zlecenia. Zleceniodawca jest obowiązany dokonać wyrejestrowania takiej osoby w terminie 7 dni od dnia, w którym umowa wygasła.

Uzasadnienie:

W myśl art. 13 pkt 2 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.) – dalej u.s.u.s. zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu od daty określonej w zawartej umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia wykonywania pracy do dnia rozwiązania tej umowy lub jej wygaśnięcia. Jeżeli zleceniobiorca na swój wniosek został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym to podlega mu w tym samym okresie co pozostałym ubezpieczeniom społecznym. Ponadto każda osoba, która jest zleceniobiorcą podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu w terminach tożsamych z określonymi w u.s.u.s. – tak stanowi art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e oraz art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581).

Zatem w przypadku zawarcia umowy zlecenia na okres od dnia 1 września 2015 r. do dnia 30 września 2015 r. zleceniobiorca będzie podlegał ubezpieczeniom w całym okresie obowiązywania umowy. Na powyższe nie ma wpływu wypadek, jakiemu uległ w trakcie wykonywania pracy. Okres podlegania ubezpieczeniom byłby krótszy jedynie w przypadku rozwiązania umowy zlecenia przed dniem obowiązywania tj. wcześniej niż 30 września 2015 r. Wówczas ostatnim dniem podlegania ubezpieczeniom byłby dzień rozwiązania umowy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zleceniodawca jest obowiązany nie tylko zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę, z którym zawarł umowę, ale także wyrejestrować go z tych ubezpieczeń. Wyrejestrowania z ubezpieczeń obowiązany jest dokonać w terminie 7 dnia od dnia, w którym umowa wygasła albo została rozwiązana (art. 36 ust. 11 u.s.u.s.). W przedstawionym przypadku ostatnim dniem podlegania ubezpieczeniom z tytułu zawartej umowy jest dzień 30 września 2015 r., zatem zleceniodawca powinien wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń od dnia 1 października 2015 r. Z uwagi na samoistne wygaśnięcie umowy w dniu 30 września 2015 r. nie ma potrzeby jej aneksowania.

Jeżeli zleceniodawca zamierza kontynuować współpracę ze zleceniobiorcą po dniu zakończenia jego leczenia, najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie nowej umowy zlecenia na następny okres. Dokonać tego może po zakończeniu przez zleceniobiorcę leczenia np. w dniu 21 października 2015 r., wówczas obie strony będą mogły wyrazić zgodny zamiar faktycznej współpracy. Należy wówczas pamiętać, że jeżeli zleceniobiorca został wyrejestrowany z ubezpieczeń od dnia 1 października 2015 r. będzie musiał być ponownie do nich zgłoszony od dnia zawarcia nowej umowy. Przepisy nie zabraniają również zawierania umowy w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, jednakże w takim przypadku trudno jest obu stronom określić od jakiej daty i czy faktycznie zleceniobiorca będzie mógł przystąpić do wykonywania pracy.

Joanna Królikowska,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 12.10.2015 r.