Przedsiębiorca używający preparatów chemicznych do produkcji mebli będzie - w zależności od tego, gdzie kupuje te preparaty - albo dalszym użytkownikiem, albo importerem. Importer oznacza osobę fizyczną lub prawną mającą siedzibę na terytorium Wspólnoty i odpowiedzialną za import (art. 3 pkt 11 rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) i utworzenia Europejskiej Agencji Chemikaliów, zmieniające dyrektywę 1999/45/WE oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 793/93 i rozporządzenie Komisji (WE) nr 1488/94, jak również dyrektywę Rady 76/769/EWG i dyrektywy Komisji 91/155/EWG, 93/67/EWG, 93/105/WE i 2000/21/WE, Dz. U. UE L z 18.12.2006, str. 1, dalej rozporządzenie REACH). Import oznacza fizyczne wprowadzenie na obszar celny Wspólnoty (art. 3 pkt 10 rozporządzenie REACH). Innymi słowy, wszystkie substancje w ich postaci własnej, jako składniki preparatów lub zawarte w wyrobach, wytwarzane lub produkowane poza Wspólnotą Europejską i wprowadzane na rynek europejski traktowane są jako importowane.
Jeśli zatem przedsiębiorca kupuje preparaty poza terenem UE, np. w Chinach lub na Ukrainie, to będzie importerem i będzie na nim ciążył obowiązek dokonania rejestracji tych preparatów w ECHA, chyba że ich producent takiej rejestracji dokonał za pośrednictwem swojego wyłącznego przedstawiciela. Jeżeli producent spoza UE zdecyduje się mianować wyłącznego przedstawiciela, ten wyłączny przedstawiciel przejmie, zgodnie z art. 8 ust. 2, wszystkie obowiązki importera. Oznacza to, iż Państwo jako importer nie będziecie musieli rejestrować substancji, nawet jeżeli importowana jest ona od producenta spoza UE. Traktowani będą Państwo jako dalszy użytkownik i będą Państwo musieli informować wyłącznego przedstawiciela o zastosowaniach substancji. W zamian otrzymają Państwo instrukcje w zakresie bezpiecznego użycia.
Jeśli natomiast przedsiębiorca kupuje preparaty w UE, to będzie dalszym użytkownikiem. Obowiązki dalszego użytkownika:
- dostarczenie odbiorcy substancji lub preparatu karty charakterystyki w przypadkach określonych w art. 31 rozporządzenia REACH;
- przekazywanie informacji uczestnikom stanowiącym dalsze ogniwa łańcucha dostaw dla substancji w ich postaci własnej lub jako składników preparatów, dla których nie jest wymagana karta charakterystyki, określonych w art. 32;
- każdy dalszy użytkownik ma prawo poinformować o zastosowaniu substancji - co najmniej w formie krótkiego, ogólnego opisu jej zastosowania - producenta, importera, dalszego użytkownika lub dystrybutora zaopatrującego go w tę substancję w jej postaci własnej lub jako składnik preparatu, aby zastosowanie to stało się zastosowaniem zidentyfikowanym; informując o zastosowaniu dostarcza on ilość informacji wystarczającą producentowi, importerowi lub dalszemu użytkownikowi, który dostarczył mu tę substancję, do sporządzenia scenariusza narażenia;
- sprawdzić zgodność stosowania substancji z warunkami opisanymi w scenariuszu narażenia otrzymanym od dostawcy.


Powinni Państwo zdecydować jakie działania podjąć, jeżeli stosują Państwo substancję lub preparat poza zakresem scenariusza narażenia przekazanego przez Państwa dostawcę.
Mogą Państwo zdecydować się na stworzenie własnego raportu bezpieczeństwa chemicznego w razie potrzeby. Wytyczne znaleźć można w Poradniku dla dalszych użytkowników, sekcja 7. W takiej sytuacji może zajść konieczność uzyskania informacji dot. stosowania od klientów.
Dalszy użytkownik substancji w jej postaci własnej lub jako składnika preparatu sporządza raport bezpieczeństwa chemicznego dla każdego zastosowania nie spełniającego warunków opisanych w scenariuszu narażenia lub w stosownych przypadkach w kategorii stosowania i narażenia podanej w dostarczonej mu karcie charakterystyki lub dla każdego zastosowania odradzanego przez jego dostawcę (od 1 tony) i powiadamia o tym Europejską Agencję Chemikaliów przekazując informacje wymagane na mocy art. 38 ust. 2 (informacje wymagane na mocy art. 38 ust. 2 dalszy użytkownik jest także zobowiązany przekazać gdy korzysta ze zwolnienia o którym mowa w art. 37 ust. 4 lit. c) lub f) i nie sporządza swojego raportu bezpieczeństwa chemicznego).
Dalszy użytkownik aktualizuje swoje raporty bezpieczeństwa chemicznego. Każdy dalszy użytkownik określa, stosuje i, w stosownych przypadkach, zaleca odpowiednie środki w celu właściwej kontroli ryzyka, którego istnienie stwierdzono: w dostarczonych mu kartach charakterystyki, w jego własnej ocenie bezpieczeństwa chemicznego, poprzez informacje o środkach kontroli ryzyka dostarczone mu gdy karta charakterystyki nie jest wymagana. Przekazuje uczestnikowi lub dystrybutorowi stanowiącemu poprzednie ogniwo łańcucha dostaw następujące informacje: nowe informacje dotyczące niebezpiecznych właściwości, bez względu na zastosowania, których dotyczą, wszelkie inne informacje mogące podważyć stosowność środków kontroli ryzyka określonych w karcie charakterystyki, przy czym przekazywane są one wyłącznie w odniesieniu do zastosowań zidentyfikowanych. Dalszy użytkownik aktualizuje przekazane informacje w sytuacji, gdy ulegną one zmianie. Gromadzi i przechowuje informacje wymagane od niego w celu wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia REACH przez okres co najmniej 10 lat od ostatniej daty zastosowania substancji lub preparatu. Niezwłocznie przedkłada lub udostępnia informacje, gromadzone w celu wypełnienia obowiązków wynikających z przepisów REACH, na wniosek każdego właściwego organu Państwa Członkowskiego, na terytorium którego ma on swoją siedzibę, lub Agencji. Informuje pracowników o zagrożeniach na jakie mogą być narażeni podczas stosowania substancji i preparatów chemicznych. Stosuje substancje objęte zezwoleniem zgodnie z warunkami udzielonego zezwolenia. Informuje Europejską Agencję Chemikaliów o stosowaniu substancji podlegającej obowiązkowi uzyskania zezwolenia. Przestrzega wszelkich ograniczeń dotyczących produkcji, wprowadzania do obrotu i stosowania niektórych niebezpiecznych substancji, preparatów i wyrobów określonych w załączniku XVII. Jeżeli zaklasyfikował substancję odmiennie, niż zrobił to jego dostawca, zawiadamia on o tym Agencję.